Aktualności

21.08.2020

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. C. K. Norwida

Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida - za najlepsze dzieła i kreacje w 2019 r. - nominowały w 4 kategoriach 12 artystów tworzących na Mazowszu, Nagrodę „Dzieło Życia” za całokształt twórczości odbierze Marek Gaszyński.

Laureatem nagrody „Dzieło życia” został dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek i wielu książek o tematyce muzycznej, znawca polskiej muzyki rozrywkowej Marek Gaszyński.

„Na jego tekstach wychowały się pokolenia Polaków. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek, w niezapomnianej aranżacji Czesława Niemena: Mam tak samo jak ty/ Miasto moje a w nim/ Najpiękniejszy mój świat/ Najpiękniejsze dni/ Zostawiłem tam kolorowe sny - okrzyknięta została nieformalnym hymnem Warszawy” - przypomniano w uzasadnieniu werdyktu kapituły nagrody.

W kategorii literatura za zeszłoroczne premiery literackie kapituła nominowała do nagrody autorkę książki poetyckiej „Między monsunami” (wyd. Znak), Pawła Sołtysa za zbiór opowiadań „Nieradość” (wyd. Czarne) i Filipa Springera za książkę „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz” (wyd. Czarne).

W kategorii muzyka nominacje przyznano Marcie Boberskiej za partie Muzyki i Eurydyki w premierze „Orfeusza” Claudia Monteverdiego, zrealizowanej przez Polską Operę Królewską, Pawła Łukaszewskiego za skomponowanie dzieła Ascensio Domini oraz Pawła Mykietyna za II koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną.

W kategorii sztuki plastyczne kapituła przyznała nominacje fotografikowi Andrzejowi Jaroszewiczowi za wystawę retrospektywną fotografii „Między lustrami” w Ney Gallery & Prints w Warszawie i artyście grafikowi Stanisławowi Wieczorkowi za dwie wystawy w Galerii na Prostej w Jabłonnie. Z kolei Rafała Olbińskiego nominowano za „wybitne połączenie malarstwa z technologiami multimedialnymi w spektaklu +Czarodziejski flet+, wystawianym w Warszawskiej Operze Kameralnej”.

Kapituła teatralna przyznała swoje nominacje reżyserowi Grzegorzowi Jarzynie inscenizację, adaptację i scenografię spektaklu „Inni ludzie” według tekstu Doroty Masłowskiej w TR Warszawa, aktorce Gabrieli Muskale za rolę Felicji w sztuce „Jak być kochaną” według Kazimierza Brandysa w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz aktorowi Krzysztofowi Szczepaniakowi za rolę tytułową w spektaklu „Hamlet” Szekspira w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Nazwiska laureatów Nagrody im. C. K. Norwida w poszczególnych kategoriach ogłoszone zostaną 24 września 2020 r. - w rocznicę urodzin poety - podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 25 tys. zł. Laureatowi Nagrody „Dzieło Życia” wręczone zostanie 30 tys. zł. Pozostali nominowani uhonorowani zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Doroczne Nagrody im. C. K. Norwida są przyznawane od 2002 r. w czterech kategoriach: literatura, sztuki plastyczne, muzyka i teatr. W 2005 r. powołano kapitułę Nagrody im. Norwida „Dzieło życia” przyznawanej „za całokształt twórczości”. W ub. roku jej laureatem był Jan Kobuszewski.

Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna