Aktualności
Wrocławski Dom Literatury ogłosił listę książek nominowanych do nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony. Do każdej wytypowano po pięć tytułów. Łącznie do obu nagród zgłoszono w tym roku 176 książek z 70 wydawnictw. Laureaci zostaną ogłoszeni 14 grudnia online.
Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony to jedne z najważniejszych edytorskich wyróżnień w kraju, które tradycyjnie towarzyszą grudniowym Targom Dobrych Książek we Wrocławiu. W tym roku - ze względu na pandemię - po raz pierwszy w historii targi zostały odwołane. Mimo trudnych okoliczności organizatorzy postanowili jednak, że towarzyszące im nagrody zostaną przyznane, choć w nieco innym niż co roku trybie. Zarówno nominacje, jak i laureaci zostaną ogłoszeni online. Konkursy zostały też otwarte dla wszystkich wydawców - do tej pory książki mogli zgłaszać tylko wydawcy uczestniczący w targach.
Nagroda Pióro Fredry towarzyszyła Wrocławskim Targom Dobrych Książek od samego początku ich istnienia. Od zeszłego roku honorowy tytuł został wzmocniony nagrodą finansową dla laureata w wysokości 20 tys. zł. Pieniądze muszą zostać wykorzystane przez zwycięskie wydawnictwo na wydanie kolejnej książki.
Z kolei nagroda Dobre Strony początkowo była wręczana podczas czerwcowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które w 2019 roku zostały połączone z Wrocławskimi Targami Dobrych Książek. Dla laureata również przewidziano nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł.
Łącznie do obu nagród zgłoszono w tym roku 176 książek z 70 wydawnictw. Jury postanowiło nominować do każdej z nich pięć tytułów, w tym do Pióra Fredry jedną serię książek.
Do finału Nagrody Pióro Fredry nominowane zostały: „Rośliny i zwierzęta / Plants & animals” w przekładzie Jessiki Taylor-Kuci wydawnictwa Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie; „Z rzeczy pierwszych” Eliota Weinbergera w przekładzie Mikołaja Denderskiego wydawnictwa Karakter; „Muzeum Lubomirskich 1823-1940. Zbiór malarstwa” Beaty Długajczyk i Leszka Machnika wydawnictwa Ossolineum; seria Tajfuny Mini, w tym „Cytryna” Motojiro Kajiego w przekładzie Anny Karpiuk oraz „Gorączka złotych rybek” Kanoko Okamoto w przekładzie Anny Wołcyrz wydawnictwa Tajfuny oraz „Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec wydawnictwa Wytwórnia.
Z kolei tytuły, które zostały zakwalifikowane do Nagrody Dobre Strony to: „Jak ugryźć teatr współczesny?” Gosi Kulik i Tomka Żarneckiego wydawnictwa Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza; „Nolens volens czyli Chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich” Zuzanny Kisielewskiej Wydawnictwa Druganoga; „Prezent dla dwojga” Mikołaja Łozińskiego Wydawnictwa Format; „Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej Wydawnictwa Libra PL oraz „Turonie, żandary, herody” Anny Kaźmierak Wydawnictwa Dwie Siostry.
Laureatów obu nagród poznamy 14 grudnia podczas transmisji na Facebooku Wrocławskich Targów Dobrych Książek, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wrocławia Miasta Literatury.
Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony jest Wrocławski Dom Literatury.
źródło: PAP, Agata Tomczyńska