Aktualności

23.04.2019

Ogłoszono nominacje do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Ogłoszono nominowanych do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatów poznamy 9 czerwca podczas uroczystej gali. Wówczas dowiemy się również, kto otrzyma tytuł warszawskiego twórcy.

Data ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jest nieprzypadkowa – 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa, a także zwrócenie uwagi na problematykę związaną z ochroną własności intelektualnej.

Nominacje ogłoszono podczas spotkania z jurorami przy kawie w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata. Równolegle, w ośmiu miejscach w Warszawie, m.in. przy metrze Ratusz Arsenał czy Warszawa Wileńska oraz przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, rozdawana była jednodniówka – gazeta nawiązująca stylistyką do czasów międzywojennej Warszawy. Znalazły się w niej informacje o nominowanych książkach i autorach oraz mapa warszawskich bibliotek, w których będzie można wkrótce znaleźć wyróżnione tytuły. Po raz pierwszy w Polsce nominacje ogłosili również najpopularniejsi bookstagramerzy za pomocą InstaStories.

Tegoroczna, już 12. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, zaczęła się rekordowo – nadesłano w sumie 3800 zgłoszeń (1100 zgłoszeń w formularzach, 2700 egzemplarzy nadesłanych przez wydawnictwa). Wyłonione tytuły – wartościowe, wciągające i znaczące dla polskiej kultury – powalczą o nagrody w następujących kategoriach: „proza”, „poezja”, „edycja warszawska” oraz „literatura dla dzieci i młodzieży”. Dodatkowo za całokształt twórczości wręczony zostanie tytuł warszawskiego twórcy.

Siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Janusza Drzewuckiego przyznało trzy nominacje w każdej kategorii:

„proza”

 • Wiesław Myśliwski „Ucho igielne”, wyd. Znak
 • Zyta Rudzka „Krótka wymiana ognia”, wyd. W.A.B.
 • Krzysztof Varga „Sonnenberg”, wyd. Czarne

„poezja”

 • Krystyna Dąbrowska „Ścieżki dźwiękowe”, wyd. a5
 • Jadwiga Malina „Czarna załoga”, wyd. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
 • Ewa Sonnenberg „Schizofrenia & Company”, wyd. Warstwy

„literatura dla dzieci”

 • Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour „Babcocha”, wyd. Poradnia K
 • Małgorzata Ruszkowska, il. Marta Ruszkowska „Warszawiacy”, wyd. Dwie Siostry
 • Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska „Mirabelka”, wyd. Zielona Sowa

„edycja warszawska”

 • Piotr Kubkowski „Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku”, wyd. NCK
 • Andrzej Skalimowski „Sigalin. Towarzysz odbudowy”, wyd. Czarne
 • Andrzej Żor „Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego”, wyd. Towarzystwo Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie

Nagroda, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Dlatego też nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania, m.in.: spotkania autorskie podczas majowych Warszawskich Targów Książki na stoisku Zaczytana Warszawa czy spotkania z laureatami w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata oraz podczas literackiego pikniku „Imieniny Jana Kochanowskiego” organizowanego przez Bibliotekę Narodową przy wsparciu m.st. Warszawa.