Aktualności
Ogłoszono laureatów nagród Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza
Podczas odbywających się w miniony weekend Poznańskich Targów Książki odbyła się uroczystość wręczenia nagród w trzech konkursach na najlepsze książki organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM.
Łącznie w trzech konkursach zgłoszono 164 książek wydanych przez 61 wydawców.
W „Konkursie na najlepszą książkę akademicką” Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki przyznano za publikację „Chirurgia” – tomy 1-4 pod red. Grzegorza Wallnera i Tomasza Banasiewicza (PZWL Wydawnictwo Lekarskie), a Nagrodę JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za publikację „Budzi się Łódź…” część I i II – prace zbiorowe (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego).
Wyróżnienia przyznano za publikacje: „Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919-1939” pod red. Macieja Michalskiego i Krzysztofa Podemskiego (Wydawnictwo Naukowe UAM), „Geopolitykę Bałkanów” autorstwa Danuty Gibas-Krzak (Wydawnictwo Naukowe PWN) oraz za „Światy (nie)równoległe. Literatura wobec astronomii” pod redakcją Grzegorza Raubo i Jarosława Włodarczyka (Wydawnictwo Naukowe UAM).
Nagrodę za wyjątkową szatę edytorską otrzymało Polskie Wydawnictwo Muzyczne za publikacje: „Wykłady, wypowiedzi, zapiski” autorstwa Kazimierza Serockiego w opracowaniu Iwony Lindstedt oraz za „Znaki zapytania” autorstwa Zygmunta Mycielskiego.
Nagrodę specjalną w postaci bezpłatnego stoiska na Poznańskich Targach Książki w roku 2024 otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego za publikację „Adaptacje biografii i twórczości Josepha Conrada w kulturze współczesnej” autorstwa Agnieszki Adamowicz-Pośpiech.
W „Konkursie o nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki” nagrodę główną przyznano za publikację „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta” autorstwa Anny Sobeckiej (wydawnictwo słowo/obraz terytoria).
Wyróżnienia przyznano za publikacje: „Maria Klementyna Sobieska, królowa i Służebnica Boża” autorstwa Aleksandry Skrzypietz i Stanisława Jujeczki (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego), „Przykłady strategii produkcji i użytkowania paleolitycznych oraz mezolitycznych narzędzi krzemiennych” autorstwa Katarzyny Pyżewicz (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego) oraz za książkę „Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” – praca zbiorowa (Narodowe Centrum Kultury).
W „Konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania” zwyciężyła publikacja „Osada Świętego Gotarda w Poznaniu. Historia i dziedzictwo” pod redakcją Andrzeja Billerta (Wydawnictwo Miejskie Posnania).
Wyróżnienia przyznano za publikacje: „Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka”, wybór i wstęp Agnieszki Zgrzywy (Wydawnictwo Naukowe PWN), „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” z tekstem i fotografiami Bernadetty Darskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat” autorstwa Marcina Napiórkowskiego (Wydawnictwo Literackie) oraz za „Podhalanie. Wokół tożsamości” autorstwa Agnieszki Gąsienicy-Giewont i Stanisławy Trebuni-Staszel (Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego).
Jury w dwu pierwszych konkursach obradowało w składzie: red. Grażyna Banaszkiewicz, prof. Anna Cysewska-Sobusiak (Politechnika Poznańska), red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Przemysław Hauser (UAM), Henryk Podolski (były przewodniczący Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych), prof. Grzegorz Raubo (UAM) i prof. Waldemar Uchman (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).
W trzecim konkursie jury obradowało w składzie: prof. Mirosław Adamczyk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), red. Grażyna Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury), prof. Henryk Mruk (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), prof. Grzegorz Raubo (UAM), Olcha Sikorska (PTWK) i red. Grażyna Wrońska.
źródło: Rynek-Ksiazki.pl