Aktualności

25.12.2018

Odszedł Ryszard Marek Groński

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk, który współpracował m.in. z warszawskim Teatrem Syrena oraz kabaretami: Szpak, Wagabunda, Pod Egidą. Ostatnio był stałym felietonistą tygodnika „Polityka”, który poinformował na swojej stronie internetowej o jego odejściu.

Ryszard Marek Groński urodził się 1939 r. w Łańcucie. Z wykształcenia był historykiem, ale pracował jako dziennikarz, pisarz i satyryk. Pracował w teatrach muzycznych Krakowa i Łodzi, w latach 80. ubiegłego wieku pełnił funkcję kierownika literackiego warszawskiego Teatru Syrena, jednocześnie pisząc teksty wykonywane przez największe gwiazdy sceny przy ulicy Litewskiej. Analogiczne stanowisko objął później w Teatrze Żydowskim w Warszawie, pracując dla tej placówki jako scenarzysta i tłumacz.

Współpracował z ważnymi kabaretami stolicy - Szpakiem, Wagabundą, Dudkiem i Pod Egidą. Pisywał dla estrady różnorodne formy: skecze, monologi, piosenki. W Kabarecie Pod Egidą przez jakiś czas sam występował z autorskimi satyrycznymi komentarzami do rzeczywistości.

Był autorem scenariuszy popularnych komedii Janusza Rzeszewskiego – Lata dwudzieste... Lata trzydzieste... (1983) oraz Misja specjalna (1987), a także szpiegowskiego filmu Czesława i Ewy Petelskich Kim jest ten człowiek (1984).

Współpracował z tygodnikami „Szpilki”, „NIE” (tam publikował pod pseudonimem) oraz „Polityka", na której łamach 12 grudnia br. opublikował swój ostatni tekst Pierwszy kabaret Niepodległej. Miał na koncie sztuki teatralne (musical Machiavelli, komedie Papkin, Party, Won!), powieść kryminalną Kropla deszczu na dłoni, a także liczne zbiory wierszy i tekstów satyrycznych dla dzieci i dla dorosłych oraz opracowania z historii kabaretu literackiego w Polsce.

[źródło: PAP]