Aktualności

fot. materiały wydawcy
17.11.2020

Odszedł Robert Gamble

Zmarł Robert Gamble, amerykański pastor, organizator wigilii pod Kaponierą, założyciel Radia Obywatelskiego i wydawnictwa „Media Rodzina”, wyróżniony tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania. Miał 83 lata, od lat związany był z Poznaniem.

O śmierci Amerykanina poinformował podczas wtorkowej sesji Rady Miasta jej przewodniczący, Grzegorz Ganowicz.

Robert Gamble urodził się w Bostonie, ale od dziesięcioleci związany był z Polską i Poznaniem. Przyjechał tu po raz pierwszy jeszcze w czasach żelaznej kurtyny w 1958 roku. Był wtedy studentem Uniwersytetu Harvarda. Po raz drugi przyjechał do naszego kraju jako student seminarium duchownego, a następnie po stanie wojennym już jako pastor Kościoła Episkopalnego.

- W latach 80. zaangażowany był w rozwój ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce, pomagając im w nawiązywaniu kontaktu ze specjalistami amerykańskimi. W 1992, wraz z decyzją sponsorowania Radia Obywatelskiego w Poznaniu, podjął decyzję o przeniesieniu się na jakiś czas do Polski. W tym samym okresie założył wydawnictwo Media Rodzina, aby wydać po polsku książkę Adele Faber i Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" - informuje wydawnictwo Media Rodzina.

W latach 90. Gamble prowadził w Poznaniu rozgłośnię Radio Obywatelskie. To on przez lata organizował Wigilię pod Rondem Kaponiera, w której uczestniczyć mogli wszyscy chętni poznaniacy. Jego wydawnictwo wydało w Polsce m.in. serie o Harrym Potterze czy świecie Narnii, a także inne cykle znane doskonale wszystkim dzieciom, jak choćby Kicia Kocia czy Pan Kuleczka.