Aktualności

fot. Dmitry Rozhkov
16.08.2018

Odszedł Eduard Uspienski

W wieku 80 lat zmarł w Moskwie Eduard Uspienski, autor książek dla dzieci i dorosłych. O śmierci pisarza poinformowała we wtorek wieczorem jego córka Irina. Rosjanin zyskał sławę dzięki książkom Wujek Fiodor, pies i kot i Krokodyl Giena i przyjaciele.

Sławę pisarza ugruntował film lalkowy zrealizowany na podstawie jego opowiadań o Kiwaczku i krokodylu Gienie. Znalazła się w nim słynna, znana wszystkim rosyjskim dzieciom, piosenka Dień rożdienija tolko raz w godu autorstwa Aleksandra Timofiejewskiego.

W swej wieloletniej karierze Uspienski opublikował kilkadziesiąt książek, wśród nich takie utwory jak Krokodyl Giena i przyjaciele (1966) czy Podróż zaczarowaną rzeką (1972). Uznanie przyniosły mu też opowiadania napisane wspólnie z Romanem Kaczanowem: Kiwaczek i przyjaciele (1970), Spadek Bachrama, Krokodyl Giena na urlopie (1974) itp. Był autorem 60 scenariuszy do filmów animowanych i lakowych.

Pisarz przechodził w ostatnich latach chorobę nowotworową. Stan Uspienskiego znacznie pogorszył się przed tygodniem, jak podała jego córka.

„Bohaterowie i dzieła Uspienskiego na trwałe wpisują się w rosyjski kod kulturowy” – powiedział w wypowiedzi dla agencji Itar-Tass dyrektor centrum wspierania krajowej twórczości literackiej Gieorgij Uruszadze. „To był ulubiony pisarz dzieci, które przyszły na świat w Rosji w latach 70. i 90. – dodał. Rzadko komu udaje się tak długo świecić na firmamencie literatury dziecięcej”.