Aktualności

20.11.2020

Odszedł Arkadiusz Szaraniec

Zmarł teatrolog Arkadiusz Szaraniec, zdobywca tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „edycja warszawska” za książkę „Warszawa dzika”).

Szaraniec był absolwentem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, z zamiłowania obieżyświatem i ekologiem z korzeniami na Podlasiu i w świętokrzyskim, dokąd powracał przy każdej okazji. Pracował jako copywriter oraz dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Działał na rzecz ekoedukacji i dokumentowania dziejów i tradycji „małych ojczyzn”, prowadził warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, łącząc wiedzę o przyrodzie, przeobrażeniach krajobrazu, środowiska naturalnego i ludzkich społeczności z historią i literaturą.

W miesięczniku „Stolica” publikował w stałym cyklu „Zwierzę w mieście”. Jego książka „Żubry lubią jeżyny” zdobyła wyróżnienie w konkursie Planeta Izabelin 2019. „Warszawa dzika” otrzymała wyróżnienie w kategorii książka reportażowa w konkursie o Nagrodę Magellana organizowanym przez “Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.