Aktualności
Po długiej i ciężkiej chorobie 9 czerwca zmarł w Krakowie Adam Wodnicki, wybitny historyk sztuki, pisarz i tłumacz z języka francuskiego. Przez lata pracował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych jako pedagog, a także jej dziekan i prorektor.
Przełożył m. in. dzieła wszystkie Saint-John Perse’a, Yves’a Bonnefoya, wybrane dzieła Edmonda Jabèsa, Jacques’a Derridy, Juliena Gracqa i Simone Weil. Był mistrzem polskiego eseju.
Na jego dorobek pisarski składają się następujące książki: „Notatki z Prowansji” (2011), „Obrazki z krainy d’Oc” (2012), „Arelate. Obrazki z niemiejsca” (2013), „Tryptyk oksytański” (2014), „Anamnezy” (2015), „Lekcja łaciny” (2016), „Tezeusz K.” (2019), „Duende. Notatki nieskładne” (2019), „Contrapunctus” (2020).
Swoje książki publikował w Wydawnictwie Austeria, którego środowisko intelektualne współtworzył. Jego ukochanym miejscem na ziemi była Prowansja, którą odwiedzał nie tylko fizycznie, ale również literacko, poświęcając jej wiele uwagi w swoich tekstach. Miał 89 lat.
Pogrzeb odbędzie 19 czerwca o godz. 13.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
[źródło: Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo Austeria]