Aktualności

31.05.2019

Od dziś Port Poetycki w Chorzowie

Blisko 130 twórców z całej Polski weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek w Chorzowie dwudniowym Porcie Poetyckim. Miłośnikom poezji przeczytają ponad 300 wierszy.

Spotkanie odbywa się już po raz siedemnasty. „Port Poetycki rośnie. Z roku na rok przybywa nam nie tylko poetów, którzy chcą u nas czytać, ale przede wszystkim widzów, którzy chcą poezji słuchać. W tym roku odwiedzi nas rekordowa liczba autorów, ale także wydawców” - powiedziała w czwartek poetka i współorganizatorka Portu Poetyckiego Barbara Janas-Dudek.

„To dziś jedyna w Polsce impreza, która na jednej scenie gromadzi znanych poetów, laureatów prestiżowych nagród i debiutantów, dając im niezwykłą platformę do prezentacji twórczości, ale przede wszystkim widownię i czytelników, czyli »towar« dziś deficytowy” - dodała.

Wśród gości głównych imprezy jest m.in. Julia Fiedorczuk - autorka „Psalmów” i laureatka prestiżowej Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za 2018 r. oraz Anna Adamowicz, która w 2017 r. była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Udział zapowiedział też Jakub Sajkowski - autor m.in. tomów „Zestaw do kaligrafii” i „Google Translator” oraz Robert Rybicki, pochodzący z Rybnika twórca, autor zbioru „Dar meneli” oraz wierszy zebranych „Podręcznik naukowy dla onironautów”. Rybicki jest także laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za 2018 roku.

Spotkanie z autorami zaplanowano na 1 czerwca. Tego samego dnia na scenie pojawi się także blisko setka pozostałych poetów. W ramach „Magazynu Wierszy”, który skupia twórców od lat odwiedzających imprezę, swoje wiersze przeczyta blisko 50 osób, a w ramach „Hyde Parku”, w którym z kolei czytają osoby po raz pierwsze goszczące na imprezie, około 70.

Na 1 czerwca zaplanowano także warsztaty poetyckie z Julią Fiedorczuk oraz koncert Joanny M. Vorbrodt. W „Sztalugarni” prowadzonej przez artystkę Agnieszkę Czyżewską, zaprezentowane zostaną natomiast prace malarskie Sylwii Dwornickiej. Imprezie towarzyszyć będą także I Targi Książki Poetyckiej.

Port Poetycki odbywa się na terenie Kompleksu Dobrego Smaku „Sztygarka” w Chorzowie, jego partnerem jest Miasto Chorzów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

[źródło: PAP, Anna Gumułka]