Aktualności

04.01.2019

Nowy cykl w TVP Kultura – „Powidoki”

Siódmego stycznia TVP Kultura zainauguruje cykl, w którym Barbara Schabowska i prof. Piotr Nowak rozmawiać będą o ważnych książkach z dziedziny filozofii i socjologii. W pierwszym odcinku punktem wyjścia będą dzieła Hannah Arendt.

TVP Kultura zaprasza na nowy program poświęcony książkom, które przełamują utarte schematy myślenia i obalają mity. W premierowym cyklu „Powidoki” Barbara Schabowska i filozof, profesor Uniwersytetu w Białymstoku Piotr Nowak co tydzień dyskutować będą o tematyce, znaczeniu i społecznym odbiorze wybranych przez siebie dzieł z zakresu filozofii i socjologii – m.in. książek Biblioteki Kwartalnika Kronos i autorów z kręgu „Kronosa”.

Pierwszy odcinek programu poświęcony będzie Pismom żydowskim oraz reportażowi Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła Hannah Arendt. Prowadzący zastanowią się między innymi nad ostracyzmem, z którym spotkała się autorka, oraz nad tym, dlaczego świat podczas II wojny światowej milczał o zagładzie europejskich Żydów. W kolejnych odcinkach dyskusje dotyczyć będą m.in. dzieł Carla Schmitta, W.H. Audena i Wasilija Rozanowa.

„Powidoki” –  w każdy poniedziałek ok. 23:00–23:30

Premiera pierwszego odcinka: poniedziałek 7 stycznia, godz. 22:55, TVP Kultura