Aktualności

fot. Krzysztof Dubiel
28.12.2021

Noworoczny „New Yorker” z wierszem Tadeusza Dąbrowskiego

Prestiżowy amerykański tygodnik już od siedmiu lat drukuje wiersze Tadeusza Dąbrowskiego, umieszczając je także na swojej liście najlepszych wierszy roku. Właśnie ukazał się tam kolejny tekst poetycki mieszkającego w Gdańsku laureata Nagrody Kościelskich. W podwójnym numerze „New Yorkera”, datowanym na 3 i 10 stycznia 2022 r., można przeczytać jego Bouquet („Bukiet”).

Autorką przekładu jest Antonia Lloyd-Jones, jedna z najbardziej cenionych tłumaczek polskiej literatury na język angielski, laureatka Nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytut Książki ambasadorom literatury polskiej za granicą.

Wiersz w przekładzie Antonii Lloyd-Jones można przeczytać i odsłuchać tutaj.

Tadeusz Dąbrowski – ur. w 1979 r. Poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Publikuje m.in. w „The New Yorker”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Neue Zürcher Zeitung”, „Odrze”. W Radiu Gdańsk współprowadzi audycję poetycką „Po pierwsze wiersze”. W latach 2012-2019 dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Autor powieści Bezbronna kreska (Biuro Literackie, 2016) oraz ośmiu zbiorów wierszy, z których ostatni pt. Scrabble ukazał się w 2020 r. nakładem PIW. Laureat dziesiątków stypendiów i nagród, m.in. Nagrody Kościelskich (2009) oraz „Małego Berła” Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Nominowany do NIKE (2010). Mieszka w Gdańsku. Tłumaczony na 30 języków. Przekłady jego książek wielokrotnie wspierał Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.