Aktualności

Dante według Luki Signorellego
17.05.2021
Tagi: Dante

Nowe muzeum Dantego na 700. rocznicę jego śmierci

Od niedzieli w Rawennie w północnych Włoszech można zwiedzać nowe muzeum Dantego, które powstało w roku uroczystych, choć ograniczonych przez pandemię, obchodów 700. rocznicy śmierci poety w tym mieście. Inauguracja placówki zbiega się z otwarciem Włoch dla turystów zagranicznych.

Nowe muzeum na terenie dawnego klasztoru franciszkanów, niedaleko grobowca Dantego, powstało w miejscu poprzedniej placówki, otwartej przed stu laty, gdy obchodzono sześćsetlecie śmierci autora „Boskiej komedii”.

Museo Dante zainaugurował w sobotę włoski minister oświaty Patrizio Bianchi.

Oferuje ono zwiedzającym niezwykle atrakcyjną w formie przekazu, także multimedialną podróż, prezentującą życie poety i jego arcydzieło. Stanowi połączenie tradycyjnej prezentacji i wykorzystania języka nowych technologii i ich możliwości.

Na sugestywnej ekspozycji przedstawiono pełną tajemnic historię życia Dantego, który - jak podkreślali obecni na otwarciu eksperci - nie zaznał spokoju nawet po śmierci w 1321 roku. Przypomina się niezwykłą historię ukrycia szczątków zmarłego w Rawennie poety, które zostały wyjęte z grobu i schowane przez zakonników. W ten sposób ocalili je przed wywiezieniem do rodzinnego miasta Dantego, Florencji, gdy zaczęło się o nie upominać.

Na wystawie można zobaczyć drewnianą skrzynię, w której szczątki artysty były przechowywane od 1677 roku do ich odnalezienia w 1865 roku. Wtedy zostały wystawione z okazji 600-lecia jego urodzin.

Duże wrażenie na zwiedzających robi sala, w której w ciemnościach wystawiono powiększone i oświetlone wieloma barwami trzy maski Dantego, prezentujące jego oblicze.

Jedną z sal poświęcono sławie autora „Boskiej komedii” na świecie, trwającą od wieków do czasów obecnych. Jest jego popiersie wykonane z klocków, a także dziesiątki przykładów popularności poety i jego dzieła na świecie: murale, komiksy, filmy animowane.

Na koniec zwiedzania można zagłębić się w arcydzieło i wysłuchać pieśni z „Piekła”, „Czyśćca” i „Raju” wśród sugestywnych multimedialnych projekcji.

Zwiedzanie odbywać się będzie w małych grupach, w ścisłym reżimie sanitarnym. Zainteresowanie placówką jest ogromne – powiedziano PAP podczas ceremonii otwarcia.

Z Rawenny Sylwia Wysocka (PAP)