Aktualności

Biblioteka Narodowa, fot. Paweł Morawiec
11.05.2023

Nowe czytelnie Biblioteki Narodowej nominowane do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

Nowe czytelnie Biblioteki Narodowej uzyskały nominację do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii Nowe Życie Budynków.

Oddane do użytku w ubiegłym roku nowe czytelnie Biblioteki Narodowej są trzykrotnie większe niż przed remontem. W swoich nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeniach Biblioteka Narodowa udostępnia łącznie 10 milionów woluminów ze swoich magazynów oraz 3,6 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl. W czytelniach znajduje się czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników niż przed przebudową.

W Czytelni Prasy można przeglądać najnowsze numery gazet i czasopism, korzystać z internetu oraz cyfrowych zasobów Biblioteki Narodowej. To miejsce otwarte dla każdego, żeby z niego skorzystać nie trzeba mieć nawet karty czytelnika. Z Czytelni Dolnej pod świetlikiem, do której prowadzą spiralne schody z windą wewnątrz, mogą korzystać osoby ceniące bardziej intensywne światło słoneczne. Czytelnia Nowości będzie oferowała egzemplarze ostatnich publikacji, z kolei w Czytelni Encyklopedii i Słowników, można skorzystać z dawnych encyklopedii i słowników.

Największą z czytelń jest Czytelnia Górna oferująca głównie publikacje z zakresu historii i literatury pięknej. Z Czytelni Górnej można przejść do Czytelni Załuskich, nazwanej na cześć założycieli Biblioteki Narodowej sprzed 275 lat, z największą w Polsce kolekcją zbiorów bibliologicznych. Rękopisy, starodruki, druki ulotne i cymelia wraz z dawnymi katalogami bibliotek z całego świata są udostępniane w jedynej czytelni zamkniętej – Czytelni Zasobu Wieczystego.

Dla użytkowników do dyspozycji pozostają również Czytelnia Kartograficzna, Czytelnia Muzyczna oraz Czytelnia Nagrań Dźwiękowych i Audiowizualnych. Nowe czytelnie zaprojektowano tak, aby każdy, bez względu na stopień niepełnosprawności, mógł z niej swobodnie korzystać.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy poznamy 14 czerwca. 

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć TUTAJ.

źródło: Biblioteka Narodowa