Aktualności

Biblioteka Narodowa, fot. Paweł Morawiec
15.05.2023

Nowe czytelnie Biblioteki Narodowej nagrodzone przez Stowarzyszenie Architektów Polskich

12 maja Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało nowym czytelniom Biblioteki Narodowej Nagrodę Roku w kategorii architektura wnętrz. Nagrodę odebrali autorzy projektu dr Tomasz Konior i Dominik Koroś oraz dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Zakończony w 2022 roku remont czytelni w Bibliotece Narodowej sprawił, że obiekt stał się zarazem wygodniejszy dla użytkowników, jak i piękniejszy. Po przebudowie Biblioteka Narodowa udostępnia łącznie 10 milionów woluminów ze swoich magazynów oraz 3,6 miliona obiektów cyfrowych z polona.pl. Powierzchnia całkowita obiektu wzrosła trzykrotnie i wynosi teraz 13 500 m2, łączna jej kubatura to niemal 52 500 m3. Przygotowano 386 numerowanych biurek dla czytelników. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 41 milionów złotych.

W czytelniach pozostawiono część materiałów, które mają już swoją historię, ożywiono je jednak, unowocześniono i utkano materiał o zupełnie wyjątkowym składzie. Według zamierzeń Biblioteka Narodowa po remoncie miała być przestrzenią, która nie dominuje, nie narzuca się, ale zachwyca – choćby podwieszanym ażurowym sufitem z miedzianej siatki, spiralnymi schodami wykonanymi z surowej stali i naturalnym światłem wpuszczonym za sprawą rozległego świetlika wykonanego w stalowej konstrukcji.

Całości tej przestrzeni, zaprojektowanej bez barier architektonicznych, dopełnia zieleń – skorelowana z poszczególnymi czytelniami, przyciągająca kolorami w zależności od pory roku.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Unii Europejskiej, z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Biblioteka Narodowa