Aktualności
Ruszył nabór do tegorocznej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca. Po raz pierwszy konkurs ogłoszony jest pod taką nazwą. Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska, radni przyjęli uchwałę o zmianie nazwy z Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca na Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca.
Do Konkursu można zgłosić utwory w dowolnym gatunku. Może to być zbiór wierszy, opowiadań, esejów, tekstów, a także powieść, utwór dramatyczny czy reportaż. Zgłaszany do konkursu utwór nie może być wcześniej publikowany. Konkurs skierowany jest do zarówno do członków literackich stowarzyszeń twórczych i autorów niezrzeszonych, zamieszkałych w Gdańsku, bądź poruszających w zgłoszonych do Konkursu utworach tematykę związaną z Gdańskiem.
Nagrodą jest publikacja nagrodzonego utworu. Nie ma możliwości zamiany wydania nagrodzonego utworu na ekwiwalent finansowy.
Organizatorem Konkursu jest Miasto Gdańsk, natomiast operatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Prace należy dostarczyć lub przesłać do 31 sierpnia na adres:
Biuro Konkursu | Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6
80-806 Gdańsk
z dopiskiem „Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca”.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.
Bolesław Fac (1929–2000) – prozaik, poeta, tłumacz. Dzieciństwo spędził w Bydgoszczy, gdzie ukończył Miejskie Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. W Gdańsku od roku 1947; absolwent (1950) Conradinum, w latach 1952–1954 studiował w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej, w 1950–1982 pracownik Stoczni Gdańskiej (m.in. inżynier przygotowania produkcji, kierownik Centralnej Rozdzielni Dokumentacji, w latach 1964–1982 kierownik Zakładowego Ośrodka Informacji Techniczno-Ekonomicznej). Pracował także w Katedrze Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Debiutował w 1956 r. wierszami na łamach studenckiego dwutygodnika „Kontrasty”. W 1959 r. wydał pierwszą książkę poetycką „Gotyk dźwięku”. Animator życia literackiego i kulturalnego. Współtwórca teatru studenckiego Kontrapunkt przy Akademii Medycznej w Gdańsku, Grupy Literackiej „Seledyn” (1956–1957), literacko-artystycznej grupy studenckiej Szkoła Grafomanów (1957–1960). Autor kilkunastu tomików wierszy, siedmiu powieści (m.in. „Misja specjalna”, „Damroka”, „Aureola, czyli powrót do Wrzeszcza”, „Wspólne zmartwienia”), sztuk teatralnych, przekładów z literatury niemieckiej.
[źródło: rynek-ksiazki.pl]