Aktualności

20.08.2020

Nowa biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach już gotowa

Zakończyła się budowa nowej biblioteki miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Otwarcie zaplanowano na 27 sierpnia. Dzień później ze zbiorów będą mogli skorzystać pierwsi czytelnicy - poinformowała w środę dyrektor biblioteki Ewa Kmiecik-Wronowicz.

Koszt budowy, która trwała dwa lata, wyniósł niespełna 9 mln zł. Inwestycję wsparło kwotą 2 mln zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego operatorem jest Instytut Książki. Osobną kwotę przeznaczono na wyposażenie biblioteki. Jego wartość to ok. 4,5 mln zł.

Nowy budynek książnicy ma dwie kondygnacje z tarasem. Łączna powierzchnia wynosi 2,2 tys. m kw. Na parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci z miejscem do pracy i zabawy wśród książek. Będzie też miejsce na prezentacje wystaw. Na piętrze zlokalizowana zostanie przestrzeń dla czytelników z wolnym dostępem do książek i innych nośników wiedzy, kąciki do pracy, stanowiska do zautomatyzowanej obsługi czytelników i biura. Taras umożliwi organizowanie letniej czytelni, poranków z książką i warsztatów na powietrzu. Budynek okala park.

W bibliotece działać będzie m.in. pracownia digitalizacji. Organizowane będą zajęcia dla dzieci i dorosłych.

Czechowicka placówka posiada w zbiorze blisko 200 tys. woluminów. Z jej usług korzysta stale ok. 11,5 tys. osób. Gmina liczy ponad 43 tys. mieszkańców.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna