Aktualności

Królewski Norweski Order Zasługi
30.05.2022

Norwegia przyznała ordery trzem polskim tłumaczkom

Maria Gołębiewska-Bijak, Maria Sibińska i Iwona Zimnicka na Targach Książki w Warszawie zostały uhonorowane Królewskim Orderem Zasługi w wyrazie uznania za ich ogromny wkład w rozwój literatury norweskiej. Ordery otrzymały z rąk ambasadora Andersa Eide.

Uroczystość odbyła się 28 maja w pawilonie norweskim podczas Targów Książki w Warszawie.

– Mam nadzieję, że to odznaczenie będzie dla nas podstawą do dalszej owocnej pracy i do dalszego promowania literatury, języka i kultury norweskiej – powiedziała Maria Gołębiewska-Bijak.

Maria Gołębiewska-Bijak – z wykształcenia germanistka, z zamiłowania norwegolożka, kulturoznawczyni, była lektorka niemieckiego i norweskiego w Towarzystwie Polsko-Norweskim i na UW, prowadziła też warsztaty translatorskie dla studentów skandynawistyki w Gdańsku, a w 2013 roku organizowała z ramienia Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury seminarium dla tłumaczy literatury norweskiej w Polsce. Najchętniej tłumaczy literaturę piękną i książki wzbogacające wiedzę.

Maria Sibińska – pracowniczka naukowo-dydaktyczna w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie od prowadzi kursy z literatury Norwegii oraz wybranych aspektów skandynawskiej kultury (teatr, skandynawskie średniowiecze, kultura Saamów). Od wielu lat jest współopiekunem działającego na gdańskiej skandynawistyce studenckiego Koła Tłumaczy Literatur Nordyckich.

Iwona Zimnicka –  tłumaczka literatury norweskiej i duńskiej. Absolwentka filologii norweskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 2002 odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie kultury norweskiej w Polsce.

[źródło: STL, rynek-ksiazki.pl]