Aktualności
Autor Adam Jaromir, ilustratorka Gabriela Cichowska i graficzka Dorota Nowacka otrzymali niemiecką nagrodę Gustava Heinemanna za książkę dla młodzieży "Ostatnie przedstawienie panny Esterki" opowiadającą o losach Janusza Korczaka.
Poinformował o tym w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Nagroda Gustava Heinemena przyznawana jest od 1982 roku przez rząd Nadrenii Północnej-Westfalii autorom książek dla dzieci i młodzieży. Wyróżnienie związane jest z dotacją w wysokości 7,5 tys. euro.
Książka ukazała się w Niemczech w czerwcu zeszłego roku nakładem wydawnictwa Gimpel Verlag dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Książki w ramach programu „Korczak”.
O książce:
Getto Warszawskie, Maj 1942. Minęło półtora roku, odkąd Dom Sierot został zmuszony do przeprowadzenia się na teren „Dzielnicy Żydowskiej“. Biały dom na Krochmalnej, prawo do swobody i własnej przestrzeni, wesołe kolonie letnie w idyllicznej „Różyczce“ – wszystko to jest już odległym wspomnieniem. Korczak, podobnie jak jego współpracownicy, jest zrozpaczony. Jak w tych warunkach zachować spokój? Jak pocieszać, dodawać nadziei? We śnie przychodzi mu pomysł, aby z pomocą panny Esterki wystawić sztukę indyjskiego poety Rabindranatha Tagore’a. Podczas gdy Stary Doktor krąży po getcie w poszukiwaniu pożywienia, jego dzieci uczą się swych ról pod okiem panny Esterki, zapominając o głodzie i chorobie…
Piękna, głęboko poruszająca książka o wychowankach i wychowawcach Domu Sierot, o 12-letniej Geni, która dzięki odgrywanej roli, choćby na krótko, mogła uciec w lepszy świat, czy też o pannie Esterce, która w obliczu grożącej zagłady troszczyła się o najsłabszych, marząc o pięknym życiu, o życiu „ani lekkim ani wesołym“.
(PAP)