Aktualności

źródło: zambrowiacy.pl
03.09.2019

Niemal zakończona modernizacja siedziby MBP w Zambrowie

Zakończył się już niemal remont Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie przeprowadzany w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Remont przeprowadzono dzięki dotacji na 654 400 zł. Czytelnicy i bibliotekarze mogą już korzystać nie tylko z odnowionych wnętrz, ale także z nowych mebli i sprzętu.

W drugim etapie dwuletniego projektu, który niemal się już zakończył, zaplanowano odnowienie wszystkich pomieszczeń budynku, w tym piwnicy. Wymienione zostało wyposażenie, a pomieszczenia biblioteki zostały uzupełnione o nowy sprzęt, tj. regały, krzesła, biurka, stoły, szafy i umeblowanie czytelni. W oddziale dla dzieci oprócz położonej kilka tygodni temu wygładziny na której miło można spędzić czas przygotowano też kącik dla dzieci. Ponadto zakupione zostały komputery oraz urządzenia peryferyjne, takie jak urządzenia wielofunkcyjne, monitory, słuchawki – które podniosą poziom obsługi czytelników korzystających ze sprzętu komputerowego. Biblioteka wyposażona została też w rzutnik i ekran multimedialny umożliwiające organizację różnego rodzaju wykładów, prelekcji i spotkań.

Projekt przewiduje też wykorzystanie otoczenia budynku do promocji czytelnictwa na świeżym powietrzu i organizacji wydarzeń kulturalnych. W tym celu przebudowany został taras za biblioteką a wkrótce zostanie odnowione zagospodarowane otoczenie obiektu w ławki, chodniki, kosze na śmieci itp.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku zakończony został pierwszy etap prac związanych z remontem Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. Polegał on na remoncie elewacji, wymianie rynien i obróbek blacharskich, modernizacji schodów, wymianie drzwi zewnętrznych i izolacji przeciwwilgociowych. Zakończone prace przy elewacji upodobniły budynek do sąsiadującej z biblioteką budynku Centrum Kultury w Zambrowie. Na obu budynkach zaplanowano charakterystyczne szachownice.