Aktualności

16.03.2023

„Nieczułość” Martyny Bundy główną bohaterką akcji „Gdańsk czyta”

Zakończyło się głosowanie na książkę, która będzie główną bohaterką tegorocznej akcji „Gdańsk czyta”. W tym roku gdańszczanie wybrali powieść „Nieczułość” Martyny Bundy.

W tym roku mieszkańcy Gdańska mogli wybrać spośród dwóch pozycji. Były to „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer oraz „Nieczułość” Martyny Bundy. Aż 70% głosujących zadecydowało, że główną rolę w tegorocznej akcji odegra „Nieczułość” Martyny Bundy. 

„Gdańsk czyta” to wydarzenie organizowane w Gdańsku w ramach popularnej akcji „One City, One Book”, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Założenie organizatorów jest proste – chcą, aby wybraną książkę przeczytało jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek danego miasta. Aby do tego doprowadzić, organizowanych jest szereg wydarzeń w różny sposób odnoszących się do książki-bohaterki akcji. 

Lekturą wybraną przez gdańszczan w 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huelle – okazja była tym lepsza, że w ubiegłym roku gdański pisarz obchodził 65. urodziny.

Koordynatorem akcji „Gdańsk czyta” jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. W związku z tym instytucja planuje szereg wydarzeń związanych z promocją wybranej książki oraz całej akcji. Kalendarium tych wydarzeń będzie udostępniane TUTAJ.