Aktualności

02.10.2018

New Books from Poland 2018

Dziś podczas śniadania prasowego swoją premierę miał katalog „New Books from Poland 2018”, który zaprezentowany zostanie zagranicznym wydawcom podczas zbliżających się targów książki Frankfurter Buchmesse, najważniejszego branżowego wydarzenia w świecie wydawniczym. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, profesor Krzysztof Koehler i specjalista ds. współpracy z zagranicą Mateusz Adamski przedstawili ponadto dwa inne katalogi: „The Polish Book Market 2018”, przybliżający realia polskiego rynku wydawniczego, a także – przygotowany po raz pierwszy w historii – katalog „Poland – History Worth Knowing”.

Dyrektor Instytutu Dariusz Jaworski podkreślił, że frankfurckie targi to najważniejsza tego rodzaju impreza na świecie. Dlatego „New Books from Poland 2018” ma prezentować jak najszersze spektrum gatunkowe i tematyczne, odzwierciedlając bogactwo polskiej literatury współczesnej. Jaworski zwrócił uwagę na silną reprezentację biografii w katalogu, która wynika z rozkwitu tej dziedziny w Polsce. Zaznaczył przy tym, że Instytutowi zależy „na tym, by w katalogu pojawiały się nowe postaci”, stąd – obok uznanych nazwisk takich jak Jarosław Marek Rymkiewicz, Wiesław Myśliwski czy Olga Tokarczuk – obecność debiutantów: Pawła Sołtysa, Martyny Bundy czy Marioli Kruszewskiej.

Na „ogromną potęgę biografistyki” zwrócił też uwagę profesor Koehler, który podkreślił ponadto renesans polskiego opowiadania. „Polska literatura stoi nowelami” – stwierdził Koehler. Zadaniem katalogu, jak zauważył, jest pokazanie nowych prądów i trendów w literaturze polskiej, prezentacja dzieł, które budzą chęć debaty, a także wyławianie pereł literackich pośród publikacji mniejszych wydawnictw. Wicedyrektor Instytutu podkreślił także, że po raz pierwszy w katalogu znalazł się komiks.

Katalog „Poland – History Worth Knowing” przygotowany został z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Prezentuje on najciekawsze pozycje o charakterze popularnonaukowym dotyczące dziejów Polski. Znalazły się w nim m.in. książki przybliżające wydarzenia i postaci, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także biografie wielkich Polaków, którzy wywarli znaczący wpływ na losy Polski i świata w ostatnim stuleciu.

„Nie można zrozumieć Polski bez poznania jej bogatej przeszłości” – powiedział Mateusz Adamski podczas prezentacji katalogu. Adamski podkreślił przy tym, że książki, które się w nim znalazły, skierowane są do szerokiego grona odbiorców, dlatego „stawiamy na porywające opowieści, a nie książki naukowe”.

Katalogi do pobrania:

New Books from Poland 2018

The Polish Book Market 2018

Poland – History Worth Knowing