Aktualności

okładka nagrodzonej książki
10.04.2018

Natasza Goerke laureatką Nagrody Bursztynowego Motyla za książkę "Tam"

Autorka książki "Tam" Natasza Goerke została laureatką Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla. O rozstrzygnięciu poinformował w poniedziałek członek jury i syn patrona nagrody Arkady Radosław Fiedler. Wręczenie nagrody nastąpi prawdopodobnie w połowie maja.

Książkę opublikowało wydawnictwo Czarne. "To jest znakomicie napisana książka o Nepalu. Autorka operuje pięknym, poetyckim językiem. Wrażenie robią opisy - także Nepalu po trzęsieniach ziemi. To bardzo ciekawa lektura" - powiedział PAP Fiedler. Jak dodał, w tym roku ocenie poddanych zostało ok. 70 książek. Przyznał, że tym razem o przyznaniu Bursztynowego Motyla konkretnemu tytułowi zadecydował jeden głos.

Wręczenie nagrody odbywa się rokrocznie w Muzeum - Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Uroczystości towarzyszy spotkanie z wyróżnionym autorem w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla byli m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska. Inicjatywa corocznych konkursów na najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej polskiego autora powstała w 1994 roku, w trakcie obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.

Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą". Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie - Arkady Radosław i Marek. Wraz z rodzinami prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. (PAP)