Aktualności

06.09.2019

Narodowe Czytanie w Wilnie

W wileńskiej kawiarni Sakwa, którą prowadzą miejscowi Polacy, w czwartek odbyło Narodowe Czytanie ośmiu nowel polskich. W akcji, którą zorganizował Instytut Polski w Wilnie, udział wzięło około 100 osób.

Czytanie fragmentów nowel przez wszystkich chętnych poprzedziły wykład dr Ireny Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego o epoce, w której powstawały nowele i ich autorach, oraz inscenizacja kilku scen w wykonaniu aktorów Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie powiedział PAP, że Narodowe Czytanie na Litwie "jest akcją bardzo ważną", gdyż "pozwala promować w atrakcyjny i przystępny sposób polską literaturę, naszych najwybitniejszych pisarzy, język polski, promuje czytelnictwo i integruje naszych odbiorców".

"Wydarzenie to skupia mieszkających na Litwie Polaków oraz mówiących po polsku Litwinów, którzy w miłej i przyjaznej atmosferze mogą spędzić razem czas, wspólnie czytając fragmenty wybranych dzieł literackich" - powiedział Łapczyński.

Narodowe Czytanie na Litwie w tym roku jest organizowane po raz trzeci i - jak zaznacza dyrektor Instytutu - "akcja cieszy się zainteresowaniem, często przerasta oczekiwania i możliwości organizacyjne".

Narodowe Czytanie organizują też inne środowiska polskie na Litwie. Do czytania polskich nowel przyłączył się m.in. Pałac Balińskich w Jaszunach, Biblioteka Centralna Rejonu Wileńskiego, również szkoły polskie.

[PAP, z Wilna Aleksandra Akińczo]