Aktualności

06.09.2018

Narodowe Czytanie i wystawa w Bibliotece Śląskiej

Choć głównym wydarzeniem z okazji Narodowego Czytania 2018, będzie lektura Przedwiośnia w Ogrodzie Saskim, to akcja obejmuje całą Polskę. Jak co roku do akcji przyłączyła się także Biblioteka Śląska. Ósmego września w śląskiej książnicy będzie mozna na nowo poznać powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a także 44 teksty Antologii Niepodległości.

Narodowemu Czytaniu Przedwiośnia w Bibliotece Śląskiej towarzyszy wystawa, na której można zobaczyć różne wydania powieści Stefana Żeromskiego, m.in. jubileuszową edycję opublikowaną w 1928 roku z okazji 10. rocznicy odzyskania niepodległości; prezentowane są również broszury odzwierciedlające burzliwe dyskusje wywołane wydaniem Przedwiośnia oraz teksty krytycznoliterackie, które ukazały się w Poznaniu, Krakowie i Warszawie w latach 1925‒1929. Ciekawostką wystawy jest oryginalny list Żeromskiego do pisarki i tłumaczki Marii Grąbczewskiej, wysłany z nadmorskiej miejscowości we Włoszech 22 marca 1924 roku, czyli w czasie powstawania Przedwiośnia. Cenny autograf pochodzi z rękopiśmiennej kolekcji Biblioteki Śląskiej.

Na odwiedzających w tym dniu książnicę czeka także druga ekspozycja, to edycje 44 utworów zaliczanych do Antologii Niepodległości. Egzemplarze wszystkich dzieł możemy znaleźć w zbiorach Biblioteki Śląskiej, co więcej zachowało się aż 18 pierwodruków, w tym cenne edycje z XIX i początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę na wydany w 1894 roku album Pieśń Legionów z ilustracjami Juliusza Kossaka oraz płytę winylową Sierpień 80 z nagraniem pieśni strajkowej Postulat 22.

W Holu Głównym Biblioteki będzie można również wysłuchać audiobooka Przedwiośnie, udostępnionego dzięki uprzejmości biblioteki Wolne Lektury, partnera akcji.

8 września 2018 roku, Biblioteka Śląska, plac Rady Europy 1, Katowice. Wstęp wolny!