Aktualności
Pierwszego dnia 15. Targów Książki w Krakowie rozstrzygnięto wiele konkursów i wręczono wiele nagród.
I tak, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zdobyło, po raz drugi w historii konkursu, główną nagrodę "Edycja", przyznawaną za najpiękniej wydaną książkę. Jest nią, zdaniem jurorów "Pomarańczowa alternatywa - happeningiem w komunizm". Konkurs na książkę edytorsko doskonałą jest organizowany od 1999 r. przez miesięcznik "Wydawca". Jury ocenia pomysł na książkę i jakość jej produkcji: skład, druk, opracowanie graficzne. Szatę graficzną nagrodzonej książki przygotował Kuba Sowiński, a skład wykonało Biuro Szeryfy. Wyróżnienia w tegorocznym konkursie Edycja otrzymały: Wydawnictwo Dwie Siostry za trafny pomysł edytorski serii wierszy dla dzieci w której ukazał się m.in. "Chory kotek" Stanisława Jachowicza; Drukarnia Edica z Poznania za staranne wykonanie trudnej technicznej oprawy "Małe instrumenty grają Chopina"; studio d2d.pl za wysoką kulturę typografii i jakość składu w książkach Wydawnictwa Czarne; Olsztyńskie Zakłady Graficzne za wysokiej jakości druk i oprawę albumu Nikołaja Lorentza "Ornament - wielka kolekcja" (Arkady).
Rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki, w którym nagrody otrzymują wydawcy. Statuetkę Gaudeamus otrzymała publikacja Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego "Ekologia i ochrona środowiska" autorstwa Zygmunta Wnuka.
Wręczone zostały nagrody w zorganizowanym po raz trzeci konkursie "Książka Audio Roku", promującym wciąż nową na polskim rynku formę obcowania z literaturą, jaką jest książka do słuchania. Najlepszą książką audio w kategorii literatura piękna zostało "Imię róży" Umberto Eco (Oficyna Literacka Noir sur Blanc) w interpretacji Krzysztofa Gosztyły, a wyróżnienie otrzymał audiobook "Pociąg do Stalinogrodu" Andrzeja Kozioła (Wydawnictwo WAM - Studio INIGO) w interpretacji Kajetana Wolniewicza. Wśród kryminałów najlepszy okazał się "Festung Breslau" Marka Krajewskiego czytany przez Roberta Więckiewicza, a wyróżnienie otrzymał audiobook "Mężczyzna, który się uśmiechał" Henninga Mankella w interpretacji Adama Ferency. Obie pozycje wydała Biblioteka Akustyczna. W kategorii literatura faktu i reportaże zwyciężył audiobook "Razem na bieguny" Marka Kamińskiego (Fundacja Marka Kamińskiego) w interpretacji Marka Kondrata. Wyróżnienie przyznano książce "Kapuściński non - fiction" Artura Domosławskiego (Świat Książki, Grupa Weltbild), lektor Jerzy Radziwiłowicz. Najlepszym audiobookiem dla dzieci i młodzieży został "Książę mgły" Carlosa Ruiza Zafona (Muza SA, lektor Piotr Fronczewski), a wyróżniony został "Kubuś Puchatek" A. A. Milne (Nasza Księgarnia, lektor Janusz Gajos). W kategorii poradniki pierwsze miejsce otrzymała "Komunikacja bez barier Audio" Beaty Kozyry (MT Biznes Sp. z o.o., lektor Anita Sajnóg), wyróżnienie przypadło audiobookowi "Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce" Grażyny Białopiotrowicz (Poltex sp. z o.o., lektor Anita Sajnóg). Organizatorem konkursu jest Nexto.pl
Podczas wieczornej gali w Teatrze im. J. Słowackiego ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną 2010 r. W tym roku nagrodą uhonorowana została prof. Hanna Świda-Ziemba za książkę "Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii”. Książki nominowane do nagrody oceniało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego w składzie: prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Jerzy Wyrozumski, prof. Piotr Sztompka. Laureatka z powodu stanu zdrowia nie mogła osobiście odebrać nagrody. Statuetka autorstwa Bronisława Chromego i 30 tys. zł, ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Targi w Krakowie, zostaną jej przekazane przez Wydawnictwo Literackie, które również zostało uhonorowane statuetką jako wydawca książki.
Hanna Świda-Ziemba jest profesorem socjologii i pedagogiem, autorytetem w dziedzinie badań nad młodzieżą i niekwestionowanym autorytetem moralnym. Aktywnie uczestniczyła w działaniach opozycji antykomunistycznej. W latach 1991-1993 była sędzią Trybunału Stanu. Prof. Świda-Ziemba wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką takich książek, jak m.in.: "Człowiek wewnętrznie zniewolony. Mechanizmy i konsekwencje minionej formacji - analiza psychologiczna", "Obraz świata i życia. Z badań młodzieży licealnej", "Urwany lot. Pokolenie inteligenckiej młodzieży powojennej w świetle listów i pamiętników z lat 1945-1948", "Młodzi w nowym świecie".
Nagroda im. Długosza jest wręczana od 1998 r. W gronie laureatów tej nagrody są m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński. W 2010 r. otrzymał ją Mieczysław Nurek – profesor Uniwersytetu Gdańskiego za publikację "Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych po II wojnie światowej 1945-1949".
PAP / Instytut Książki