Aktualności
„Otwieranie nowych obszarów dialogu″ i „podwyższanie poziomu świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa″ znalazły się wśród wymagań stawianych twórcom w nowym regulaminie Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Tuwima.
W tym roku nagroda zostanie przyznana przez Dom Literatury w Łodzi po raz czwarty.
„Dzisiejsze czasy są coraz bardziej skomplikowane i coraz częściej wypełniają je rozmaite konflikty. Chcemy, aby w Łodzi nagradzano zgodnie z pewną wizją nowoczesności charakterystyczną dla tego miasta i tradycją wielokulturowości. Chcemy tą nagrodą budować mosty między ludźmi i wskazywać pisarzy, którzy otwierają szerokie pole dialogu, w którym uczestniczy jak najszersza wspólnota obywateli″ - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor łódzkiego Domu Literatury Przemysław Owczarek.
Zmiana w regulaminie wiąże się z wydarzeniami towarzyszącymi ubiegłorocznej edycji; kapituła przyznała Nagrodę im. Tuwima poecie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi - mimo że dwoje z pięciorga jej członków wyraziło swoje votum separatum wobec werdyktu. W czasie uroczystej gali ze sceny Teatru Nowego w Łodzi wygłoszono nie tylko laudację laureata, ale także słowa krytyczne pod jego adresem.
Zdaniem organizatorów, nieporozumieniom przy przyznawaniu tegorocznej Nagrody zapobiegnie zmiana jej formuły - nie będzie ona dawana za całokształt, lecz za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych - w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł - która w istotny sposób podwyższa poziom świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa, przyczyniając się do zrozumienia źródeł i różnic światopoglądowych oraz oferuje wgląd w problemy rzeczywistości społecznej i kulturowej na poziomie jednostek, społeczeństw i narodów″.
Jak poinformował Owczarek, po raz pierwszy swoich kandydatów do Nagrody będą mogli zgłosić łodzianie - w wyznaczonych instytucjach kultury staną urny, do których będzie można oddać swój głos. Poza tym kandydatów będą proponować członkowie kapituły, eksperci ze środowisk krytyczno-literackich, medialnych i uniwersyteckich, stowarzyszenia bibliotekarzy i literatów.
Kapituła Nagrody, w której zasiądą: poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego Jarosław Mikołajewski (przewodniczący), poeta Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, filolog prof. Krystyna Pietrych z Uniwersytetu Łódzkiego, redaktorka Programu II PR Iwona Smolka i redaktorka czasopisma literackiego „Fraza″ Magdalena Rabizo-Birek, będzie miała za zadanie wytypować laureata, którego twórczość „otwiera nowe obszary dialogu″ oraz charakteryzuje się „ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości oraz wrażliwością społeczną i humanistyczną″. Nagroda wynosi 50 tys. zł.
Gala Nagrody im. Tuwima, która odbędzie się 11 grudnia, będzie jednym z wydarzeń jubileuszowego Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz dziesiąty. W jego programie - od 3 do 16 grudnia - znalazły się spotkania z pisarzami, pokazy filmów, dyskusje o książkach, koncerty. Gośćmi Festiwalu będą m.in. Jarosław Mikołajewski, Wojciech Kuczok, Tomasz Lipiński, Jakub Kornhauser, Stanisław Łubieński, Stefan Chwin, Marcin Świetlicki.
Puls Literatury to również rozstrzygnięcia wielu konkursów literackich i translatorskich, m.in. na dramat współczesny, prozę poetycką, tekst krytycznoliteracki, a także Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina. (PAP)