Aktualności

25.11.2019

Nagroda Literacka Miasta Radomia dla Ziemowita Szczerka i Anny Spólnej

Ziemowit Szczerek i Anna Spólna zostali laureatami tegorocznej Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Nagrodę specjalną otrzymał Sebastian Piątkowski. Uroczystość odbyła się w piątek w Sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Nagroda Literacka Miasta Radomia wręczana jest co dwa lata od 2009 roku. Autorzy nagradzani są w dwóch kategoriach: książka literacka i książka naukowa-popularnonaukowa. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną.

Książki zgłaszane do Nagrody to publikacje związane z miastem lub regionem radomskim poprzez tematykę lub osobę autora.

Książki nominowane oraz laureatów wskazało jury powołane przez prezydenta Miasta Radomia. W 2019 r. w skład jury weszli: Arkadiusz Bagłajewski – przewodniczący oraz Adam Duszyk, Ewa Kołodziejczyk, Zbigniew Kruszyński, Sebastian Równy i Tomasz Tyczyński.

Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 55 książek. Spośród tych publikacji jury nominowało pięć pozycji: „Chłopak z Katynia” Jerzego Wlazło, „Siwy dym” Ziemowita Szczerka oraz „Fragmenty dziennika SI” Łukasza Zawady w kategorii książka literacka, a także „By żyć w Polsce” Katarzyny Madejskiej i „Dialogi z Mickiewiczem” Anny Spólnej w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa.

Galę rozpoczęło wręczenie nagrody specjalnej w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowanej przez Edwarda Kruka, mieszkającego w Szkocji radomianina, od lat wspierającego Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. Otrzymał ją Sebastian Piątkowski, historyk z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, za książkę „Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)”.

Nagroda w kategorii książka literacka przypadła Ziemowitowi Szczerkowi za powieść „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. Jest to futurystyczna wizja Europy, która popada w coraz większy chaos. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej miejscu powstała nowa, radykalna organizacja. Inne kraje regionu dryfują ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.

- Jestem dumny i wzruszony, że zostałem doceniony w rodzinnym mieście – powiedział laureat. – Bo choć dużo jeżdżę po Europie, Radom pozostaje zawsze centrum mojego świata. Wszystko, co widzę i przeżywam odnoszę do Radomia.

Laureatką Nagrody w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa została Anna Spólna, adiunkt w Katedrze Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu za „Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej”, edytowane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.