Aktualności

29.09.2008

Nagroda Kościelskich 2008 dla Dukaja

27 września na posiedzeniu w Szwajcarii zebrało się jury Nagrody Kościelskich w składzie: Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Zygmunt Marzys, Maciej Morawski, François Rosset (przewodniczacy), Jacek Sygnarski, Jerzy Jarzębski, Tomasz Różycki, Ewa Zając, Jan Zielinski. Wybrano laureata Nagrody Kościelskich 2008, którym został Jacek Dukaj za powieść „Lód”.

Wręczenie Nagrody nastąpi 11 października 2008 roku w Miłosławiu – rodzinnym majątku Kościelskich. Będzie to centralny punkt festiwalu literackiego „Wielkie Nocne Czytanie”.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: "Powieść Jacka Dukaja 'Lód' jest próbą stworzenia alternatywnej historii świata w XX wieku. Autor tworzy nie tylko inną wersję dziejów politycznych, ale też wieloaspektowy projekt zawierający niezwykle oryginalne pomysły z dziedziny logiki, ekonomii, historii religii, a także fizyki i filozofii. Wszystkie te dziedziny zostają powiązane siecią współzależności i wplecione w pełną niezwykłych zdarzeń akcję wykorzystująca apokryficzne wersje historii Polski i Rosji. Książka olśniewająca wielkim bogactwem stylów i nawiązań literackich oraz imponującą skalą problematyki należy do najbardziej oryginalnych utworów ostatnich lat."

Nagroda Kościelskich jest najstarszą niezależną polska nagrodą literacką. Przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich zarejestrowaną i działającą od 1959 roku w Genewie. Jury pod przewodnictwem prof. Jacka Woźniakowskiego, składające się z wybitnych amatorów i krytyków literackich, przyznaje co roku jedną lub kilka nagród dla obiecujących pisarzy, którzy nieukończyli 40 roku życia. O intuicji jury świadczy fakt, że wśród laureatów (jest ich już ponad 120) nie zabrakło nikogo ze współczesnych wielkich polskiej literatury (od Mrożka, Herberta, Zagajewskiego, Rymkiewicza, Chwina, Pilcha, Huellego po Stasiuka, Olgę Tokarczuk, Tomasza Różyckiego, Jacka Dehnela, Jolantę Stefko i Mikołaja Łozińskiego). Otrzymanie Nagrody Kościelskich oznacza dla młodego pisarza przepustkę do wielkiej literatury i, jak wykazały przykłady z ostatnich lat, zasadniczo przyspiesza rozwój jego kariery literackiej.

Przed 1989 rokiem Nagroda wręczana była w Genewie lub w Ambasadzie Konfederacji Szwajcarskiej w Warszawie. Obecnie chcemy, by jej wręczenie połączone było z wielkim świętem i promocją młodej polskiej literatury w kraju. Jako miejsca przyznawania Nagrody wybrane więc zostały: Kraków, Warszawa (Ambasada Szwajcarii) i Miłosław w Wielkopolsce – rodzinny majątek Kościelskich, na który kolej wypadła w tym roku. Taka wędrówka umożliwia zorganizowanie festiwalu literackiego kolejno w trzech najaktywniejszych kulturalnie regionach Polski.