Aktualności

26.10.2023

Nabór zgłoszeń książek do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki. Do połowy stycznia wydawnictwa mogą zgłaszać książki wydane w 2023 roku – poinformowała w środę Polską Agencję Prasową rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy Monika Beuth.

Jak wyjaśniła, wiosną 2024 roku jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybierze dziesiątkę nominowanych, a następnie pięć książek finalistek. Spośród nich wyłoniony zostanie najlepszy reportaż.

„Do ubiegłorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszone zostały 143 książki, z czego 97 napisali polscy autorzy i autorki, pozostałe 36 było tłumaczeniami z języków obcych. Laureatką nagrody została w ubiegłym roku Anna Goc, autorka książki »Głusza«” – przypomniano w przesłanej informacji.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie do 15 stycznia 2024 roku dowolnej liczby tytułów wydanych w roku 2023.

„Każda książka musi być nadesłana w sześciu egzemplarzach. Przesyłki należy kierować na adres Biura Kultury (plac Bankowy 2, 00-095 Warszawa, z dopiskiem: Nagroda Kapuścińskiego)” – napisano, dodając, że „regulamin dopuszcza zgłaszanie wersji elektronicznych książek”. Należy je przesyłać na adresy mailowe: nagrodakapuscinskiego@gmail.com oraz mprzewozniak@um.warszawa.pl.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła 14 stycznia 2010 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jest to forma wyróżnienia wartościowych książek reporterskich, opisujących najważniejsze zjawiska społeczne i problemy współczesnego świata, a także pogłębiających wiedzę o innych kulturach i o dialogu międzykulturowym.

Nagroda ma na celu uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wieloletniego reportera i dziennikarza PAP, publicysty i poety, jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna