Aktualności

26.04.2021

Nabór prac do Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca – do 31 sierpnia

Do 31 sierpnia można składać zgłoszenia do kolejnej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca. Utwory mogą być w dowolnym gatunku, objętości, a także o dowolnej tematyce. Konkurs organizowany jest od 1991 roku.

„Uczestnikiem konkursu może być każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat. Do konkursu można zgłaszać utwory o dowolnej objętości i tematyce. Mogą to być zbiory wierszy, opowiadań, wspomnień, esejów, a także powieści, utwory dramatyczne czy reportaż. Zgłaszany do konkursu utwór nie może być wcześniej publikowany” – poinformowała Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Nagrodą w konkursie jest wydanie drukiem zwycięskiego dzieła.

Utwory należy składać w formie komputerowego wydruku, w trzech jednakowych egzemplarzach. Dodatkowo, do zgłoszenia należy dołączyć egzemplarz w wersji elektronicznej (format doc, pdf) – na płycie CD lub pendrivie.

Prace do 31 sierpnia przyjmuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (na adres: Targ Rakowy 5/6, 80-806 Gdańsk, z dopiskiem „Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca”).

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej http://www.wbpg.org.pl/.

Gdański Konkurs Literacki organizowany jest od 1991 r. Jego inicjatorem był pisarz Bolesław Fac. I to właśnie jego nazwiskiem nazwano konkurs w 2002 roku. W kwietniu 2020 r. radni Gdańska przyjęli uchwałę o zmianie nazwy z Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca – taka nazwa funkcjonowała do wiosny – na Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca.

Bolesław Fac, patron konkursu, urodził się 9 lutego 1929 r. w Międzychodzie (Wielkopolskie). Zmarł 12 stycznia 2000 r. w Gdańsku. Był prozaikiem, poetą i tłumaczem z języka niemieckiego.

Dzieciństwo spędził w Bydgoszczy, w Gdańsku zamieszkał w 1947 r. Od 1950 r. przez 32 lata był pracownikiem Stoczni Gdańskiej na różnych stanowiskach m.in. inżyniera przygotowania produkcji, kierownika Centralnej Rozdzielni Dokumentacji oraz kierownika Zakładowego Ośrodka Informacji Techniczno-Ekonomicznej. Pracował także w Katedrze Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Debiutował w 1956 r. wierszami na łamach studenckiego dwutygodnika „Kontrasty”. Trzy lata później wydał pierwszy zbiór poezji pt. „Gotyk dźwięku”. Autor kilkunastu tomików wierszy, siedmiu powieści (m.in. „Misja specjalna”, „Damroka”, „Aureola, czyli powrót do Wrzeszcza”), sztuk teatralnych, przekładów z literatury niemieckiej.

W latach 1981–1983 pełnił funkcję prezesa Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

źródło: PAP, Robert Pietrzak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna