Aktualności

fot. Wrocławski Dom Literatury
22.06.2022

Nabór na rezydencje literackie w czeskim Broumovie

Wrocławski Dom Literatury po raz kolejny ogłosił nabór na pobyty rezydencyjne w klasztorze w czeskim Broumovie. Oferta skierowana jest do pisarzy niezależnie od uprawianego gatunku literackiego, ale także ilustratorów książek oraz osób tworzących komiksy. Organizator czeka na zgłoszenia do 4 lipca. Miesięczne pobyty w Czechach dla wybranych twórców zaplanowano we wrześniu, październiku i listopadzie tego roku.

Projekt rezydencji literackich w klasztorze w Broumovie jest efektem współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął w 2018 roku. Dzięki tej inicjatywie niewielkie, ale zabytkowe i malowniczo położone w Sudetach miasteczko Broumov na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. W ramach programu zrealizowano dotąd dziewięć miesięcznych pobytów rezydencyjnych, w których wzięli udział następujący polscy twórcy: w 2018 roku – Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran, w 2019 – Marta Dzido, Dawid Szkoła oraz Konrad Góra, a w 2021 – Paulina Jóźwik, Barbara Klicka i Elżbieta Łapczyńska. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.

W procesie rekrutacyjnym nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani związanych z dorobkiem pisarskim lub ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy zawrzeć swoje twórcze portfolio i krótki opis projektu, nad którym autorka lub autor planują pracować podczas rezydencji. 
Każdy z wyjazdów trwać będzie miesiąc, podczas którego jedna osoba z Czech i jedna osoba z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Zgłoszenia przyjmowane są od twórców uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorki i autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury z pomocą partnerów zapewnia zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, jednorazowe stypendium w wysokości 2900 złotych brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie.

Formularze zgłoszeniowe znaleźć można TUTAJ. Regulamin rezydencji dostępny jest z kolei TUTAJ. Termin składania wniosków upływa 4 lipca 2022 roku.