Aktualności

ECS
23.02.2024

Nabór do konkursu Ambasador Nowej Europy do końca lutego

Do 29 lutego potrwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Ambasador Nowej Europy.

Nagroda Ambasador Nowej Europy przyznawana jest za najlepszą publikację, która w odważny i bezkompromisowy sposób obala stereotypy definiujące Europę i jej mieszkańców oraz szuka odpowiedzi na pytanie o to, czym dzisiaj jest Europa. Kapituła konkursu skupia się na odnajdywaniu merytorycznych i bardzo często nieoczywistych interpretacji nowych odsłon europejskiej solidarności, wzajemnych interakcji oraz nieustannego przenikania się historii, kultur i doświadczeń polityczno-społecznych narodów oraz społeczeństw Europy.

W konkursie nagradzany jest zarówno autor, jak i jego wydawca. Nagrodę dla autora stanowią: tytuł Ambasador Nowej Europy, medal, nagroda finansowa i dyplom. Nagrodę dla wydawcy stanowią medal oraz dyplom.

W ubiegłym roku wręczono nagrody za lata 2021-2022. Nagrodę za 2021 rok otrzymał Jaroslav Rudiš za powieść „Ostatnia podróż Winterberga” (Książkowe Klimaty) w tłumaczeniu Małgorzaty Gralińskiej. Nagrodę za 2021 rok otrzymali Jarosław Hrycak i Iza Chruślińska za książkę „Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), a także Kinga Nettmann-Multanowska za „Warszawa rysuje Skopje” (Centrum Architektury).

Organizatorami konkursu są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

KC / źródło: rynek-ksiazki.pl