Aktualności
Muzeum Witolda Gombrowicza przygotowało dla maturzystów cykl filmów dotyczących lektur
Muzeum Witolda Gombrowicza przygotowało cykl dla maturzystów poświęcony lekturom szkolnym. W kilkunastominutowych materiałach zamieszonych na stronie internetowej placówki omawiane są m.in. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia co roku przed maturami organizowało dla uczniów szkół średnich lekcje poświęcone wybranym twórcom i lekturom. „Z powodu sytuacji epidemiologicznej, która nie pozwala na takie działania, w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się stworzyć cykl filmów poświęconych literaturze, emitowanych i udostępnionych w internecie” – poinformował PAP autor scenariuszy do filmów i pracownik muzeum, dr Robert Utkowski.
„Kwadrans do matury” to cykl liczący obecnie sześć odcinków. Każdy z nich poświęcony jest innemu dziełu lub autorowi. Pracownicy muzeum omawiają w przystępny sposób „Treny” Jana Kochanowskiego, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, poezję Bolesława Leśmiana, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. 19 kwietnia ma się także pojawić odcinek dotyczący prozy Brunona Schulza, a 26 kwietnia – poezji Wisławy Szymborskiej.
Według Utkowskiego poszczególne odcinki mogą stanowić dobre uzupełnienie szkolnej edukacji. „Pozwalają przede wszystkim na przypomnienie sobie podstawowych informacji. Program jest merytoryczny, ale też dynamiczny. Zawiera wszystkie najważniejsze informacje, ale oprócz elementów wykładu są w nim także ciekawostki dotyczące utworów i twórców, a fragmenty tekstów czytają aktorzy radomskiego teatru” – podkreślił pracownik autor scenariuszy.
Pod względem merytorycznym materiał do filmów opracowuje prof. Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, dr hab. Anna Spólna.
Cykl „Kwadrans do matury” można znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Witolda Gombrowicza pod tym adresem.
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli jest oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Placówka mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym przy trasie Warszawa-Kraków, w odległości 15 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tam brat Witolda - Jerzy Gombrowicz wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Teresą. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie.
Znajdująca się w muzeum stała ekspozycja, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, okulary, fajki, krawaty, pióra, dokumenty i fotografie rodzinne oraz jego ostatnią maszynę do pisania.
źródło: PAP, Ilona Pecka