Aktualności

27.11.2017
Tagi: Węgry

Młodzi węgierscy pisarze ruszają w Polskę

Trójka młodych pisarzy z Węgier na przełomie listopada i grudnia przemierza Polskę, by opowiedzieć, czym stoi współczesna literatura węgierska, jakie królują w niej trendy, które nazwiska należy śledzić i z działalnością jakich instytucji kulturalnych warto być na bieżąco. O dziwactwach, urokach i niespodziankach, które kryją się w twórczości najmłodszego pokolenia węgierskich literatów, opowiedzą oni sami.

Reprezentujący FISZ – Stowarzyszenie Młodych PisarzyFerencz MónikaZilahi Anna i Potozky László staną w ogniu pytań krytyczki i redaktorki Melindy Vásári, zajmującej się teorią mediów i współczesną prozą węgierską. Dwie poetki niedawno zadebiutowały na rynku wydawniczym: Mónika Ferencz – tomem Hátam mögött dél, a Anna Zilahi – zbiorem A bálna nem motívum. Towarzyszący im podczas literackiego tournée po Polsce prozaik László Potozky ma w dorobku już dwa zbiory opowiadań oraz dwie powieści – w tym tegoroczne Égéstermék. Każde z artystów podąża zupełnie inną ścieżką literacką i kreuje inne światy, ale to, co ich łączy i czym podzielą się także podczas spotkania, jest świeżość spojrzenia, aktualność opisywanej rzeczywistości i umiejętność zbudowania wyjątkowej relacji z czytelnikiem – szczególnie tym najmłodszym.

To właśnie rówieśnicze pokolenie goszczących w Polsce pisarzy jest grupą, do której dotrzeć chcą artyści. Spotkania w Krakowie, Warszawie i Poznaniupoprzedzają warsztaty tłumaczeniowe w katedrach hungarystyki, gdzie studenci zmierzą się z tekstami Ferencz, Zilahi i Potozkyego, mając tę niepowtarzalną możliwość osobiście się z nimi skonfrontować. Warsztaty koordynowane będą przez tłumaczki Viktórię Kellermann i Michalinę Oziembłowską, które również będą uczestniczyć w rozmowie, bo temat tłumaczenia literatury współczesnej będzie także ważnym punktem w dyskusji podczas spotkania.

Spotkanie literackie odbędzie się w ramach projektu Hungarian Contemporaries - a literary tour of Poland w Czułym Barbarzyńcy w Nowym 29 listopada, o godzinie 19. 

Program zostanie zrealizowany w ramach polsko-węgierskiego programu współpracy pozarządowej, ze wsparciem Narodowego Funduszu Kulturalnego (NKA).
 

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/333069203834448/