Aktualności

23.07.2020

Minister kultury prof. Piotr Gliński: w przypadku nawrotu pandemii trzeba będzie wrócić do wsparcia covidowego z tarczy

- W przypadku wystąpienia jesiennej fali zachorowań na koronawirusa „trzeba będzie wrócić do wsparcia covidowego z tarczy, tak jak ono wyglądało na początku” – zapowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w środę.

Gliński, pytany na antenie PR3 o pomoc dla artystów podczas pandemii koronawirusa, przypomniał: „myśmy zrobili bardzo wiele, bo uruchomiliśmy kilkanaście różnych form wsparcia”.

„Od 17 lipca można organizować koncerty przy zachowaniu różnych reguł” - dodał. Przypomniał, że „funkcjonuje tarcza, która daje wsparcie branży”. „Uruchomiliśmy również specjalne fundusze łącznie z zapomogami socjalnymi. 6 tys. osób o to się zwróciło do nas” - podał.

Dopytywany, czy w przypadku wzrostu pandemii jesienią „rząd udźwignie bardziej wymierną i długofalową pomoc” dla artystów i pracowników kultury, wskazał, że „tarcze covidowe uratowały 5 mln miejsc pracy w Polsce”.

„To są bardzo poważne osiągnięcia” - ocenił. „Zainwestowaliśmy w to wsparcie grubo ponad 100 mld zł i jesteśmy gotowi dalej wspierać Polską gospodarkę i sektor kultury także, bo on jest bardzo istotnym sektorem gospodarczym” - mówił.

„Jeżeli będzie ten jesienny nawrót, którego się wszyscy boimy, to trzeba będzie wrócić do wsparcia covidowego z tarczy, tak jak ono wyglądało na początku” - zapowiedział.

źródło: PAP

--
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna