Aktualności
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: "Potrzebujemy bibliotek, by mieć bardziej wykształconych obywateli"
Potrzebujemy bibliotek, by mieć bardziej wykształconych obywateli, którzy będą umieli dzięki temu bardziej niezależnie myśleć – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas otwarcia Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji.
W niedzielę we Wrocławiu w Hali Stulecia oficjalnie otwarto Światowy Kongres Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA).
Uczestniczy w nim 3,1 tys. delegatów ze 120 krajów. Do piątku zaplanowano 247 sesji plenarnych, warsztatów, prezentacji, które poprowadzi ponad 100 specjalistów.
„Potrzebujemy bibliotek, by mieć bardziej wykształconych obywateli, którzy będą umieli dzięki temu bardziej niezależnie myśleć” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, witając gości i gospodarzy kongresu.
Podkreślił, że w czasach tak szybkiego technologicznego rozwoju, szybkiego przepływu informacji w mediach i internecie „coraz trudniej jest odróżnić prawdę od fałszu”, dlatego tak ważna jest umiejętność niezależnego myślenia, a rośnie przy tym rola bibliotek i bibliotekarzy.
Minister powiedział, że jego resort wspiera rozwój czytelnictwa w Polsce oraz rozwój bibliotek i bibliotecznej infrastruktury, a te zadania zostały również ujęte w planie odpowiedzialnego rozwoju realizowanym przez rząd.
„Mam nadzieję, że społeczna solidarność oraz siła bibliotek to recepta na pokój oraz odpowiedzialną przyszłość” - podkreślił Gliński. Dodał, że stałe wsparcie finansowe na rozwój – szczególnie lokalnych bibliotek – zaplanowane jest już do 2030 r.
Odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników kongresu. Prezydent napisał m.in., że gromadzenie, przechowywanie, konserwacja, opracowywanie i udostępnianie księgozbiorów są fundamentalną i niezastąpioną formą pielęgnowania dziedzictwa kultury.
„Jestem przekonany, że we współczesnym świecie rola, jaką odgrywają wysiłki bibliotekarzy powinna być coraz lepiej rozumiana i ceniona. W społeczeństwie informacyjnym szczególnego znaczenia nabiera bowiem umiejętność docierania do rzetelnej, sprawdzonej wiedzy” - napisał Andrzej Duda.
Prezydent podziękował za to, że „środowisko bibliotekarzy jest przewodnikiem po wiedzy dla uczniów, dorosłych czytelników oraz nieocenioną pomocą dla naukowców”.
Roman Skiba (PAP)