Aktualności

fot. Danuta Matloch / MKiDN
04.10.2023

Minister Kultury: Hiszpania to kraj o niezwykle barwnej, bogatej kulturze i literaturze

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki LIBER w Madrycie, na których Polska pełni rolę gościa honorowego. Poniżej prezentujemy list ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego do obecnych na wczorajszej inauguracji organizatorów i uczestników wydarzenia. List odczytała Anna Sroka, ambasador RP w Hiszpanii, która została zaproszona do honorowego komitetu targów.

Szanowni Panowie Przewodniczący, Szanowni Państwo, 

pragnę serdecznie powitać Państwa na otwarciu 41. Międzynarodowych Targów Książki LIBER. Jestem niezwykle dumny, że Rzeczpospolita Polska ma w tym roku zaszczyt być gościem honorowym tego największego w hiszpańskojęzycznym świecie spotkania profesjonalistów rynku książki. Pragnę podziękować Federacji Hiszpańskich Wydawców za to zaproszenie i stworzenie wyjątkowej okazji do prezentacji polskiej literatury w ubiegłym roku w Barcelonie, ale przede wszystkim w nadchodzącym tygodniu tu, w Madrycie. Przykro mi, że nie mogę osobiście wziąć udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i zachęcić Państwa do bliższego poznania dzieł polskich twórców.

Targi LIBER gromadzą tysiące profesjonalistów – autorów, wydawców, dystrybutorów, tłumaczy i agentów literackich, bibliotekarzy i księgarzy, którzy mogą spotkać się, poznać swoje oferty, wspólnie spojrzeć na tworzony przez nich rynek książki i na jego przyszłość, a także szukać nowych szans i perspektyw. Cieszę się, że również przedstawiciele polskiego rynku książki mogą uczestniczyć w tym spotkaniu i wierzę, że wniosą oni interesujący punkt widzenia, bo wiem, że mają wiele do zaoferowania rynkowi hiszpańskiemu i hiszpańskojęzycznemu. 

Hiszpania to kraj o niezwykle barwnej, bogatej kulturze i literaturze, którą tworzyli tacy giganci słowa jak Miguel de Cervantes, Lope de Vega, Federico García Lorca, Carmen Martín Gaite czy Miguel Delibes. Jeśli dołożyć do tego niezmierzone pokłady znakomitej literatury latynoamerykańskiej, której autorzy – Julio Cortázar, Pablo Neruda, Isabel Allende, Gabriel García Márquez – wymieniani są jednym tchem i bez namysłu na całym świecie, możliwość zaprezentowania tu w Madrycie polskiej literatury i kultury stanowi wyjątkowy zaszczyt i powód do radości. Kultury nasze bowiem, choć siostrzane, bo wywodzące się z kręgu tradycji chrześcijańskiej i greckorzymskiej, podlegały przez wieki odmiennym wpływom dziejów i formowały się w różnych warunkach. Pisane przez nie historie były także różne, choć przecież przeplatały i łączyły się ze sobą. To spotkanie kultur i literatur nie jest więc spotkaniem obcych. Są one sobie na tyle bliskie, byśmy mogli dobrze się rozumieć, ale na tyle różne, by dzięki spojrzeniu na siebie wzajem dowiedzieć się czegoś nowego o nas samych. W tym właśnie tkwi siła prawdziwej literatury – dzięki niej naprawdę dostrzegamy to, co przez swą zwyczajność staje się dla nas niewidzialne. Przezroczysta codzienność nabiera barw i kształtów, gdy spojrzeć na nią poprzez karty literatury innego kręgu językowego. Dlatego niezwykle cieszę się, że na tak uznanym w świecie hiszpańskojęzycznym wydarzeniu jak targi LIBER znalazło się miejsce honorowe właśnie dla Polski.

Najbliższych kilka dni to zatem doskonała okazja, aby wielki potencjał hiszpańskojęzycznego rynku książki spotkał szeroką ofertę polskich wydawców. Z dumą zapraszam Państwa na przygotowane przez polski Instytut Książki stoisko, gdzie można zapoznać się z najnowszymi trendami w polskiej literaturze, spotkać przedstawicieli polskiego rynku książki, a także zapoznać się z ofertą wsparcia tłumaczeń w ramach Programu Translatorskiego ©Poland oraz Sample Translations. Zachęcam też do udziału w wydarzeniach, debatach i prezentacjach organizowanych i współorganizowanych przez Instytut Książki z udziałem wyśmienitych gości i ekspertów. Ufam, że prezentacja polska pozwoli przybliżyć czytelnikom wiele ciekawych propozycji dorobku naszych autorów i będzie znakomitą przestrzenią do wymiany doświadczeń, nawiązania licznych nowych współprac i zacieśnienia dotychczasowych kontaktów. 

Wierzę, że udział Polski jako gościa honorowego w Targach Liber w Madrycie stanowi wspaniałą okazję do prezentacji szerokiej oferty polskiej literatury i zachęci do bliższego poznawania naszej kultury i historii.  Wszystkim uczestnikom życzę wielu owocnych spotkań, literackich odkryć, inspirujących rozmów i udanych targów.

Piotr Gliński