Aktualności

grafika informacyjna
24.10.2023

Migracje tematem 15. Festiwalu Conrada

Pisarze z pięciu kontynentów będą w Krakowie rozmawiać o migracji podczas 15. Festiwalu Conrada, który rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do niedzieli. Zaplanowano też spotkania z pisarzami z Francji, Ukrainy i z przedstawicielami literatury języka hiszpańskiego, m.in z Chile, Gwatemali i z Argentyny.

„Jak twórcy i twórczynie reagują na kryzys migracyjny? W jaki sposób o nim opowiadają? Na co starają się nas uwrażliwić? Odpowiedzi na tego rodzaju pytania będziemy poszukiwać podczas festiwalu. Wierzymy, że literatura pomoże nam lepiej rozumieć skomplikowane sytuacje – również te, których nie doświadczyliśmy na własnej skórze” – powiedział dyrektor programowy Festiwalu Conrada Grzegorz Jankowicz.

Swymi przemyśleniami podzielą się m.in. Natasha Brown (Wielka Brytania), Philippe Claudel (Francja), Inga Iwasiów (Polska), Georgi Gospodinow (Bułgaria), Intan Paramaditha (Indonezja) i Judith Schalansky (Niemcy). W programie są również warsztaty i gala Nagrody Conrada.

Zaplanowano też spotkania na temat konfliktu zbrojnego w Ukrainie i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Do Krakowa przyjadą trzy autorki, które w swoich ostatnich książkach opowiadają o sytuacji w ogarniętej wojną Ukrainie: Kateryna Babkina, Tamara Duda i Hałyna Kruk.

Kryzysowi humanitarnemu na granicy polsko-białoruskiej poświęcone będzie festiwalowe spotkanie z twórcami i jednocześnie aktywistami Krzysztofem Czyżewskim, Olgą Hund i z Mikołajem Grynbergiem.

Większość wydarzeń programu głównego odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i w kameralnych wnętrzach pałacu Potockich.

W związku z 25. rocznicą ustanowienia literackiej nagrody Lista Goncourtów – Polski Wybór – polskiego odpowiednika francuskiej Nagrody Goncourtów – w programie są spotkania z pisarzami z Francji, m.in. Grégoire’em Bouillierem i Maryam Madjidi, a także z jurorami tego francuskiego wyróżnienia. Konkurs o tę nagrodę w Polsce organizuje Instytut Francuski, a o werdykcie decydują studentki i studenci romanistyki.

Organizatorzy festiwalu zwrócili uwagę, że bogato prezentuje się program spotkań z literaturą języka hiszpańskiego. Wśród gości krakowskiego przeglądu będą Chilijka Nona Fernández Silanes, Gwatemalczyk Eduardo Halfon i Argentyńczycy Martín Kohan i Samanta Schweblin.

Festiwal zakończy gala wręczenia Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki minionego roku.

Festiwal organizują miasto Kraków i Fundacja Tygodnika Powszechnego. Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: PAP, Beata Kołodziej

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna