Aktualności

fot. materiały biblioteki
29.03.2021

MiGBP SOK w Strzelcach Opolskich otwiera się z początkiem kwietnia w nowej lokalizacji

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna SOK już pierwszego kwietnia rozpocznie na powrót działalność po zakończonej inwestycji „Współczesna biblioteka oknem na świat – połącznie tradycji z nowoczesnością”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane na 2 000 000 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki.

Zadanie polegało na przebudowie i adaptacji zabytkowego budynku w centrum miasta w celu stworzenia nowoczesnej biblioteki w oparciu o niezwykłą historię tego regionu. Do tej pory biblioteka zlokalizowana była na piętrze w budynku Strzeleckiego Ośrodka Kultury, przez co utrudniony dostęp do jej zasobów miały osoby niepełnosprawne, szczególnie ruchowo, w budynku tym nie ma bowiem windy ani platformy.

Dzięki inwestycji „Współczesna biblioteka oknem na świat – połącznie tradycji z nowoczesnością” udało się przenieść bibliotekę do zabytkowego ceglanego budynku z witrażowymi oknami. Pojawiła się tu wizualizacja regionu i parku, a także nawiązania historyczne do przemysłu wapienniczego i budowy maszyn. Biblioteka stanie się również punktem informacyjnym, prezentującym historię regionu i świat książki dzięki nowoczesnym urządzeniom i funkcjonalnościom takim jak m.in. kokpity multimedialne, książkomat czy wirtualny audiospacer.

W nowej odsłonie biblioteka jest miejscem przyjaznym dzieciom i osobom niepełnosprawnym.

Strzelecki Ośrodek Kultury podzielił się także materiałem wideo przedstawiającym MiGBP w nowej odsłonie: