Aktualności

20.12.2006

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki

Rozpoczyna się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki. Jej motywem przewodnim jest CZAS.

Przez dwa lata (do grudnia 2008 roku) zgłoszone do konkursu eksponaty prezentowane będą w wybranych galeriach Polski i całego świata. Festiwal rozpoczyna się w Łodzi 19 grudnia - organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy i wręczenie nagród (Galeria Willa, ul. Wólczańska 31, godz. 17:00)

Na wystawie prezentowane będą książki eksperymentalne, manuskrypty, wydawnictwa autorskie, bibliofilskie, unikaty, obiekty przestrzenne oraz dzieła sztuki, w których słowo, forma i obraz stanowią integralną całość.
W obecnej edycji Festiwalu uczestniczy 90 twórców z 20 krajów: Australii,. Brazylii, Bułgarii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii. Wśród nazwisk znajdziemy wielu wybitnych plastyków związanych ze sztuką książki, m.in.: Józefa Wilkonia czy Janusza i Jadwigę Tryznów.

Dla wszystkich zainteresowanych głębszym poznaniem nie tylko wizualnej strony dzieł, wystawa przyniesie wiele inspiracji; intymny kontakt z książką wymaga poświęcenia jej dużo Czasu, zwrócenia uwagi szczególnie na teksty i komentarze samych twórców, na sposoby realizacji idei, jej ekspresję i oryginalność kulturową, etniczną i pokoleniową.
Zamiarem organizatorów jest zwrócenie uwagi na wizualny, literacki i filozoficzny aspekt prezentowanych dzieł, a także źródła inspirujące artystów do kreacji dzieł związanych z zagadnieniem czasu.

Wystawa adresowana jest do szerokich kręgów publiczności, do profesjonalistów, jak i amatorów. Przede wszystkim kształtuje wrażliwość młodego pokolenia – dzieci, młodzieży i studentów.

Przyznane zostaną nagrody publiczności dla wybranego Twórcy i dla ulubionej książki.

Sztuka Książki jest jedynym tego rodzaju cyklicznym projektem w Polsce, od początku 1994 objętym patronatem Ministra Kultury. Program i zakres działań obejmuje: wystawy, wydawnictwa, dokumentowanie twórczości (archiwum), edukację, sympozja, warsztaty, współpracę ogólnopolską i międzynarodową z artystami, krytykami, ośrodkami kultury.

Od 1994 do 2006 r. przeprowadzonych została 8 edycji Festiwlu i ponad 120 dużych zbiorowych wystaw książki i ilustracji w ważnych ośrodkach w kraju i zagranicą (więcej informacji znajduje się na stronie www.bookart.pl) Organizatorami Festwalu są: Związek Polskich Artystów Plastyków Zarząd Główny, Sekcja Książki Artystycznej, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Współorganizatorzy to galerie, biblioteki, muzea, w kórych wystawa będzie prezentowana:

  • Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (grudzień2006/ styczeń 2007)
  • Galeria BWA w Krośnie (luty 2007)
  • Galeria Design BWA we Wrocławiu (marzec 2007)
  • Miejska Biblioteka w Lublinie (kwiecień 2007)
  • Książnica Pomorska w Szczecinie (maj 2007)
  • Galerie BWA w Kielcach i Busku Zdroju (lipiec/sierpień 2007)
  • Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku
  • Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
  • Galeria BWA w Płocku
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
  • Galeria EL i Biblioteka w Elblągu,
  • Miejski Ośrodek Kultury w Łańcucie,
  • Galerie w Warszawa i Kraków, innych miastach w kraju i zagranicą.

Kuratorką Sztuki Książki jest od lat Alicja Słowikowska, autorka projektu, artystka zajmująca się wieloma dyscyplinami sztuki.

Festiwal zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Operacyjnego „Promocja Twórczości”.

Patronat honorowy objął Kazimierz Michał Ujazdowski, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury 8. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki stanowią Ewa Latkowska-Żychska (przewodnicząca, prof. ASP w Łodzi), Andrzej Bartczak (prof. ASP w Łodzi), Elżbieta Fuchs (dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi), Jadwiga Tryzno ( dyrektor Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi), Grzegorz Borkowski (krytyk sztuki, redaktor naczelny „Obiegu”), Marek Gajewski (artysta), Radosław Nowakowski (artysta), Alicja Słowikowska (kurator, artystka) wybierze najlepsz prace.

Rada Programowa i Komitet Organizacyjny Sztuki Książki: Elżbieta Banecka , Marek Gajewski, Hanna Kocańda – Kołodziejczyk, Ewa Latkowska-Żychska, Radosław Nowakowski, Alicja Słowikowska, Joanna Stokowska, Jadwiga Tryzno, Janusz Tryzno.

Patronat medialny: „Artluk” „Exit”, „Obieg”, „Wydawca”, Polskie Radio

za www.wydawca.com.pl