Aktualności

03.03.2023

Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie – polskie akcenty

W ubiegłym tygodniu w Wilnie odbyły się 23. Międzynarodowe Targi Książki, największa taka impreza w krajach bałtyckich, z udziałem ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy. Tradycyjnie na targach nie zabrakło polskich akcentów, a tegorocznym gościem honorowym była Ukraina.

W ciągu czterech dni odbyło się w ramach targów około 500 imprez i prezentacji książek m.in. polskich autorów. Instytut Polski w Wilnie wraz z litewskimi wydawnictwami przygotował cykl spotkań literackich, podczas których zostały zaprezentowane litewskie edycje książek polskich twórców.

Z okazji stulecia noblistki Wisławy Szymborskiej odbyła się premiera litewsko-polskiego tomiku poezji „33 eileraščiai/33 wiersze” z udziałem prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka oraz poety Tomasa Venclovy. Odbyła się też prezentacja książki Czesława Miłosza „Zaczynając od moich ulic”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Związku Pisarzy Litwy w przekładzie Kazysa Uscili, oraz spotkanie online z Olgą Tokarczuk i prezentacja litewskiego wydania „Ksiąg Jakubowych” (przeł. Vyturys Jarutis, Wydawnictwo Związku Pisarzy Litwy).

Na spotkaniach z udziałem autorów zaprezentowano także książki przedstawicieli młodszej generacji: „Damy Władysława Jagiełły” Kamila Janickiego oraz „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk. Obie pozycje przełożył Kazys Uscila, jeden z najważniejszych popularyzatorów literatury polskiej na Litwie, ceniony szczególnie za wielokrotnie nagradzane przekłady dzieł Wiesława Myśliwskiego.

Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie zakończyły się w niedzielę.