Aktualności

logo Międzynarodowych Targów Książki w Paryżu
16.03.2018

Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu 16-19 marca

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu, największe wydarzenie branżowe w krajach francuskojęzycznych. Organizatorzy liczą, że wzorem lat ubiegłych odwiedzi je około 160.000 osób. Na gości czeka moc atrakcji. Przede wszystkim możliwość zdobycia podpisu jednego z 3000 autorów obecnych na targach. Z roku na rok rozbudowywany jest też program spotkań autorskich, dyskusji, paneli itd., odbywających się na dziewięciu scenach tematycznych. 

Targi otworzy Prezydent Francji Emmanuel Macron.

Gościem honorowym jest w tym roku Rosja – w spotkaniach na targach weźmie udział 38 autorów z tego kraju (m. in. Wiktor Jerofiejew, Ludmiła Ulicka, Zachar Prilepin). Z kolei miastem-gościem honorowym jest Szardża. Program składa się zarówno z dyskusji branżowych (dotyczących np. rynku książki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich), ale nie zabraknie w nim literatury, w szczególności poezji.

Instytut Książki na stoisku P 75 zaprezentuje polskie nowości wydawnicze. Dzięki uprzejmości księgarni polskiej w Paryżu odwiedzający targi będą też mogli kupić polską literaturę w oryginale bądź w przekładach. 

Na specjalnej scenie „kryminalnej” targów odbędzie się dyskusja nt. powieści kryminalnych z Europy Wschodniej z udziałem Wojciecha Chmielarza, którego druga książka, opublikowana przez wydawnictwo Agullo ze wsparciem finansowym Programu Translatorskiego ©Poland, będzie mieć premierę podczas targów.

Na polskim stoisku odbędą się także warsztaty dla dzieci, spotkania poświęcone biografii Marii Curie-Skłodowskiej, twórczości Wiesława Myśliwskiego, a nawet minispektakl inspirowany powieścią „Solaris” Stanisława Lema.

Całość programu na stronie Instytutu Polskiego w Paryżu, który jest organizatorem tych wydarzeń: http://www.institutpolonais.fr/#/event/2006