Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
05.02.2023

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej dobiegła końca

Zakończył się ostatni, szósty dzień Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej (Taipei International Book Exhibition TIBE). Goście targów mogli dziś m.in. wziąć udział w lekcji języka polskiego, a także uczestniczyć w spotkaniach z pisarzem Stanisławem Łubieńskim i ilustratorem Piotrem Sochą. Podczas ceremonii zakończenia targów organizatorzy poinformowali, że Międzynarodową Wystawę Książek w Tajpej odwiedziło w tym roku 500 tys. osób!

Ostatniego dnia targów na polskim stoisku również dopisała frekwencja – głównie młodsi uczestnicy targów wzięli udział w warsztatach, podczas których poznawali słowa w języku polskim, a robili to tym chętniej, że lekcja zorganizowana była w formie zabawy. Starsi z kolei przyszli posłuchać, co mają do powiedzenia o swojej twórczości Stanisław Łubieński, Witold Szabłowski. Gościom targów zaprezentował się także Piotr Socha. Warto dodać, że polskie stoisko odwiedzili dziś także znakomici goście – Wicepremier Tajwanu Cheng Wen-tsan oraz Minister Kultury Tajwanu Shih Che.

Program polskiego stoiska ostatniego dnia targów:

11:00 – Warsztaty „Uczmy się polskiego! – pierwszy krok”.

13:00 – Spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim.

14:00 – Dyskusja pomiędzy Witoldem Szabłowskim a przedstawicielami „The Reporter”, niezależnego tajwańskiego serwisu informacyjnego, który skupia się na dziennikarstwie śledczym.

14:15 – Spotkanie z Piotrem Sochą.

O godzinie 16:30 tajwańskiego czasu odbyła się uroczysta ceremonia zakończenia targów, podczas której organizatorzy poinformowali, że Międzynarodową Wystawę Książek w Tajpej odwiedziło w tym roku łącznie 500 tys. osób.

„Gdy dziesięć dni temu przyjechaliśmy do Tajpej, zadawaliśmy sobie pytanie: jak zostanie tu przyjęta polska literatura? Jak zostanie przyjęta Polska? Przywieźliśmy polskich powieściopisarzy, poetów, eseistów, twórców komiksów, literatury dziecięcej, ilustratorów oraz wydawców. Przywieźliśmy też reprinty starodruków, piękne książkowe ilustracje, muzykę i polskie potrawy. Przez tydzień odbywały się spotkania, rozmowy, warsztaty, prezentacje, degustacje i koncerty. I od pierwszego dnia jesteśmy zdumieni: liczbą odwiedzających stoisko z nazwą POLAND osób, ich zainteresowaniem polską kulturą, życzliwością i zafascynowaniem. Jestem przekonany, że tak reagować mogą tylko przyjaciele” – mówił dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski podczas ceremonii zakończenia.

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej rozpoczęła się 31 stycznia i zakończyła 5 lutego. To jedna z największych tego typu imprez w Azji. W tym roku Polska pełniła zaszczytną rolę gościa honorowego targów. Program polskiego stoiska został wspólnie przygotowany przez Instytut Książki i Biuro Polskie w Tajpej. 

Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej to element strategii realizowanej przez Instytut Książki, której celem jest trwała, wyraźna obecność literatury polskiej tam, gdzie do tej pory nasze książki nie były dostępne lub były dostępne w zbyt małym zakresie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej”.