Aktualności

15.10.2018

Maryse Condé laureatką alternatywnego Nobla

Pisarka z Gwadelupy Maryse Condé została laureatką Nagrody Literackiej Nowej Akademii, czyli alternatywnej Nagrody Nobla, wręczanej w miejsce tegorocznego Nobla w dziedzinie literatury.

W uzasadnieniu przyznania nagrody, przewodnicząca jury, Ann Pålsson, powiedziała, że Maryse Condé jest mistrzynią opowieści, której dokonania zapisały się na kartach światowej literatury. „W swej twórczości opisuje zniszczenia kolonializmu i postkolonialny chaos, językiem, który jest precyzyjny i dojmujący”.

Urodzona w 1937 roku w Pointe-à-Pitre, na Gwadelupie, Maryse Condé uważana jest za jedną z najwybitniejszych pisarek karaibskich. Napisała ponad dwadzieścia książek i otrzymała szereg prestiżowych nagród.

Condé jest emerytowaną profesor na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, obecnie mieszka na Gwadelupie i we Francji. W swojej twórczości opisuje, w jaki sposób kolonializm zmienił świat i jak osoby, które zostały nim dotknięte, odzyskują swoje dziedzictwo. W Polsce do tej pory mogliśmy przeczytać tylko jedną jej powieść, „Ja, Tituba, czarownica z Salem”.