Aktualności

fot. Żenia Perutska, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Komora
27.05.2019

Martyna Bunda na 9. Międzynarodowym Festiwalu „Książkowy Arsenał” w Kijowie

W Kijowie dobiegł końca 9. Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał”. Martyna Bunda zaprezentowała na nim ukraiński przekład Nieczułości autorstwa Dany Pinczewskiej, którego wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Martyna Bunda wraz z Oksaną Zabużko wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. „Pomiędzy wyzwolicielami i okupantami”. Temat przewodni tegorocznej edycji festiwalu brzmiał „Sąsiedztwo: otwarte pytanie” i w jego ramach odbyła się promocja książki.

Autorka promowała ukraiński przekład „Nieczułości” także w serii spotkań z dziennikarzami. Recenzje książki i wywiady z Martyną Bundą ukazały się m.in. w takich opiniotwórczych mediach, jak Radio Kultura, Detector Media, Litakcent i chytomo.com. „Nieczułość” trafiła także do przeglądu 15 najciekawszych premier „Książkowego Arsenału” na antenie Hromadske TV (od 9'43'').

Organizowany od 2011 roku „Książkowy Arsenał” w Kijowie jest najważniejszą imprezą literacką na Ukrainie. Co roku nowości książkowe prezentuje na niej ponad 150 ukraińskich wydawców, a same targi i festiwal odwiedza wielotysięczna publiczność. W 2019 roku impreza została wyróżniona nagrodą dla festiwalu literackiego przyznawaną przez Londyńskie Targi Książki (The Literary Festival Award of The London Book Fair International Excellence Awards 2019). W tegorocznym programie międzynarodowym festiwalu – obok Martyny Bundy – wzięli także udział m.in. Bohdan Zadura i Adam Pomorski.

Martyna Bunda odwiedziła Kijów dzięki wsparciu Instytutu Książki we współpracy z ukraińskim Wydawnictwem Komora.

- Mateusz Adamski

Żenia Perutska, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Komora