Aktualności
Członkowie Polskiego PEN Clubu dokonali wyboru nowego prezesa. Został nim Marek Radziwon. Zastąpił na tym stanowisku Adama Pomorskiego, który funkcję prezesa pełnił od 2010 roku – poinformowało stowarzyszenie, w komunikacie o wyborach nowego zarządu.
Marek Radziwon urodził się w 1970 r. Jest absolwentem wiedzy o teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie obecnie wykłada, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie historii, pracownikiem Studium Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmował się krytyką literacką i teatralną, jest autorem książek "Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie" (2010), "Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów" (2014), a także tomu rozmów z Siergiejem Kowalowem "Żyliśmy jak wolni ludzie" (2017). W latach 2009-2014 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie. Od 2019 r. pracuje w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Dialogu", "Teatrze", "Więzi". Jest sekretarzem Nagrody Literackiej "Nike" i członkiem Rady Programowej Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza.
Międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy PEN Club (od angielskiego "pen", czyli pióro i od pierwszych liter innych angielskich słów: poets - poeci, essayists - eseiści, novelists - powieściopisarze) zostało założone w 1921 r. w Londynie. Jego cel to promowanie przyjaźni oraz intelektualnej współpracy między pisarzami z całego świata. Stowarzyszenie kieruje się zasadą, że „literatura pełni istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej”.
Międzynarodowe stowarzyszenie zrzesza ponad sto niezależnych, narodowych PEN Clubów z różnych krajów. Polski PEN Club ma siedzibę w Warszawie. Liczy obecnie około 300 członków. Powstał jako jeden z pierwszych w Europie, w 1925 roku.
Prezesami Polskiego PEN Clubu byli m.in. Stefan Żeromski, Jan Parandowski, Jacek Bocheński i Władysław Bartoszewski (w latach 2001-2010, od 2010 r. pełni zaś funkcję prezesa honorowego). Adam Pomorski był prezesem od 2010 r.
Polski PEN Club prowadzi działalność opiniotwórczą, angażuje się w obronę represjonowanych pisarzy świata (np. w starania o uwolnienie z więzienia w Wietnamie członka honorowego Polskiego PEN Clubu, prof. Doan Viet Hoafa, 1998), organizuje publiczne odczyty, dyskusje literackie, konferencje międzynarodowe, spotkania z autorami. Polski PEN Club ma siedzibę w Warszawie, obecnie liczy około 300 członków.
źródło: PAP, Michał Szukała