Aktualności

06.03.2020

Marcin Szczygielski i Olcha Sikorska odebrali Pegaziki

Dziś podczas Poznański Targów Książki wręczono prestiżowe statuetki Pegazika, które towarzyszą imprezie od 2005 roku. Laur przyznawany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek twórcom oraz animatorom książek dla dzieci i młodzieży trafił w tym roku do Marcina Szczygielskiego i Olchi Sikorskiej.

Marcin Szczygielski został wyróżniony w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży” za „za oryginalne pomysły, znakomity warsztat literacki oraz niezwykłą pisarską wrażliwość. Za wspaniałe książki, które cechuje połączenie indywidualności i oryginalności z komunikatywnością i empatią dla młodego czytelnika. Za odwagę w poruszaniu tematów ważnych społecznie i wątków bliskich młodemu pokoleniu”.

Szczygielski to jeden z najciekawszych polskich autorów piszących dla młodych czytelników – dzieci i młodzieży – oraz dorosłych. Autor 14 powieści, m.in. OmegaCzarny młynTuczarnia motyliKrólowa wody. Jako pisarz sięga po różne konwencje: realistyczną, fantastyczną, science fiction, horroru. Eksploruje tematy współczesne i historyczne. Porusza zarówno ważne zagadnienia społeczne (demokracja, karnawał Solidarności i stan wojenny, Zagłada Żydów), jak i problemy bliskie współczesnym dzieciom i młodzieży (narodziny rodzeństwa, rozwód rodziców, przeprowadzka do innego miasta, sieroctwo). Podejmuje przy tym świadomą, postmodernistyczną grę motywami. Był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany i nominowany w konkursie Książka roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej. W 2019 roku Szczygielski otrzymał nagrodę Książka Roku PS IBBY w nowej kategorii „Dzieci są najważniejsze” za książkę Teatr niewidzialnych dzieci. Ponadto jest laureatem takich nagród jak: Kinderbuchpreis 2015, Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, czy Nagrody Literackiej Guliwer w Krainie Olbrzymów. Jego książki były tłumaczone na wiele języków. W 2016 reżyser Mariusz Palej zrealizował cieszący się dużą popularnością film „Za niebieskimi drzwiami” w oparciu o powieść Szczygielskiego. W 2020 roku będzie miał premierę kolejny obraz tego samego twórcy, związany z prozą Szczygielskiego, „Czarny Młyn”.

Olcha Sikorska, polonistka, działaczka społeczna i kulturalna, wydawca (m.in. dyrektor poznańskiego oddziału PWN), wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, otrzymała Pegazika w kategorii „Przyjaciel książki dla dzieci i młodzieży”. Wyróżniono ją za „za energię i niegasnący entuzjazm w propagowaniu literatury dla dzieci i młodzieży. Za zasługi w jej popularyzacji oraz konsekwentne wskazywanie dobrych jej wzorców i zabieganie o podnoszenie jej poziomu. Za miłość do książek, jej twórców, wydawców i czytelników”.

Sikorska jest pomysłodawczynią i wieloletnią komisarz Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla dzieci i młodzieży. Była m.in. organizatorką kilkudziesięciu wystaw ilustracji, a także współtwórczynią konkursu literackiego „Poezja, proza, esej, literatura dla dzieci i młodzieży”, autorką scenariuszy Poznańskich Kwadransów Ratuszowych, jurorką w konkursach artystycznych oraz organizatorką poznańskiego dnia głośnego czytania w ramach kampanii społecznej z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest inicjatorką powołania regionalnego oddziału Polskiej Izby Książki i współzałożycielką poznańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.