Aktualności

12.10.2020

Marcin Przewoźniak laureatem Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Laureatem 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego został Marcin Przewoźniak, autor książki „Puk, puk! Zastałem króla?”.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nagrody odbyło się 9 października podczas gali w oświęcimskiej bibliotece zwanej Galerią Książki. Laureat otrzymał m.in. statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik „Guliwer”. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska.

Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.

W ubiegłym roku główna nagroda przypadła książce Antoniny Kasprzak „Wiłka smocza dziewczynka”, która ukazała się nakładem wydawnictwa BIS.