Aktualności

fot. materiały prasowe
11.03.2020

Marcin Cielecki stypendystą Fundacji Identitas 2020

Marcin Cielecki za zbiór esejów „Miasto wewnętrzne” został laureatem stypendium fundacji Identitas dla młodych polskich pisarzy, humanistów, filozofów i historyków - podała w poniedziałek fundacja.

W zbiorze esejów „Miasto wewnętrzne” (wyd. Homini, Tyniec) Marcin Cielecki „próbuje znaleźć miejsce na fizycznej i duchowej mapie rzeczywistości. Miasto można próbować poznawać metodycznie, z przewodnikiem lub po prostu pójść w nieznane i pozwolić sobie na zagubienie w nowej przestrzeni” - uznali jurorzy konkursu stypendialnego fundacji Identitas.

Marcin Cielecki, ur. 1979, poeta i eseista, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie poza nagrodzonym zbiorem esejów „Miasto wewnętrzne” (2015) jest też autorem książek poetyckich: „Czas przycinania winnic” (2002) i „Ostatnie Królestwo” (2010). Publikował na łamach „Toposu”, „Twórczości”, „Znaku”, „Więzi”, „W drodze”, „Przeglądu Powszechnego”. „Eseje Cieleckiego można czytać na obydwa sposoby. Można podążyć za autorem śladami jego fascynacji literaturą, sztuką, historią lub odkrywać swoje ścieżki, a nawet się na żadną z tych możliwości nie zgadzać. Miasto ma swoje reprezentacyjne place, ale i zaniedbane zaułki oraz tylko po wierzchu odnowione fasady. Wszystko co poza murami - murami świadomości” - napisali jurorzy konkursu.

Fundacja Identitas ogłosiła pod koniec zeszłego roku konkurs dla polskich humanistów, pisarzy, filozofów, historyków, którzy nie przekroczyli 41. roku życia. Sześcioro polskich twórców - Marcin Cielecki, Tomasz Herbich, Marcin Makowski, Marcelina Szumer-Brysz, Radek Rak i Paweł Rzewuski zostało nagrodzonych udziałem w warsztatach na wyspie Uloya 500 kilometrów za kręgiem polarnym, które odbyły się w dniach 29 lutego - 7 marca 2020 r. Uzupełnieniem głównej nagrody, jaką były warsztaty w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym, jest stypendium oraz promocja dzieł uczestników warsztatów prowadzona przez fundację i jej partnerów.

Stypendium - Nagrodę Specjalną Fundacji Identitas i sumę 20 tys. złotych - otrzyma Marcin Cielecki za zbiór esejów „Miasto wewnętrzne”. Założyciel fundacji, Tomasz Kaźmierowski, podkreślił, iż w tej książce odnajdujemy gotowość - i głęboką autonomię autora - do podnoszenia najważniejszych kwestii. „Cielecki na nowo podejmuje próbę definiowania literatury jako drogi do ocalenia. Figura miasta pomaga pokazywać miejsce i sposób uleczenia. Wszyscy bowiem »mają dwa miasta, swoje i Jerozolimę«, jak mawiał Kollek. Mamy nadzieję, iż stypendium pomoże mu napisać następną, ważną książkę” - napisał Kaźmierowski.

Począwszy od roku 2014 Fundacja Identitas zasila humanistów stypendiami, a także, w ramach Nagrody Identitas, przyznaje corocznie autorom najlepszej polskiej książki roku nagrodę finansową w wysokości do 80 tysięcy złotych. Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych do Nagrody Identitas znaleźli się między innymi Marta Kwaśnicka, Beata Halicka, Jarosław Marek Rymkiewicz, Maciej Pieprzyca, Jan Polkowski, Ryszard Kaczmarek, Krzysztof Koehler, Bogdan Podgórski, Anna Janko, Agnieszka Kołakowska, Natalia Jarska, Stanisław Waltoś, Kazimierz Orłoś, Mariusz Urbanek i Przemysław Dakowicz.

[źródło: PAP]